WASHINGTON 25. júna (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry zverejnil v piatok výročnú správu o dodržiavaní ľudských práv v jednotlivých krajinách sveta za rok 2014. Informovala o tom agentúra DPA.
Kerry pri tejto príležitosti priznal, že Spojené štáty majú vlastné problémy v tejto oblasti, pričom nepriamo odkázal na rasovo podmienené incidenty, ku ktorým tam došlo za uplynulý rok. „Nemohli sme si pomôcť, ale boli sme pokorní, keď sme za posledný rok videli z hľadiska rasových nezhôd a nepokojov (v Spojených štátoch) to, čo sme videli,“ uviedol Kerry a dodal, že USA k tejto problematike pristupujú so silnou sebareflexiou.
Spojenými štátmi v uplynulom období negatívne zarezonovali prípady zastrelenia neozbrojených černochov belošskými policajtmi či nedávna masakra v kostole afroamerickej cirkvi v meste Charleston v štáte Južná Karolína, kde 21-ročný beloch zastrelil z rasových dôvodov deviatich veriacich.
Ukrutnosti Islamského štátu či Boko Haram
Podľa šéfa americkej diplomacie však nie je nič pokrytecké ani arogantné na tom, že Spojené štáty dokumentujú porušovanie ľudských práv inde vo svete. Spojené štáty sa odklonili od predchádzajúcej praxe pri hodnotení dodržiavania ľudských práv a poukázali predovšetkým na násilnosti páchané neštátnymi subjektmi, najmä Islamským štátom.
V správe sa píše, že „rok 2014 sa stane pamätným… kvôli ukrutnostiam páchanými teroristickými skupinami, akými sú Islamský štát, al-Kájda na Arabskom polostrove (AQAP), al-Kájda v Islamskom Maghrebe (AQIM), Boko Haram, al-Šabáb, Džabhát an-Núsra“ a ďalšími organizáciami.
„Boli sme svedkami, ako podobné skupiny (Islamský štát) upálili zaživa človeka, barbarsky sťali hlavu zajatcom, predali dievčatá do otroctva a svojvoľne popravili rozsiahlu skupinu nevinných ľudí,“ píše v úvode šéf diplomacie USA John Kerry.
Kritike USA sa nevyhlo ani Rusko
Správa takisto kritizuje Sýriu za páchanie masakrov, bombardovanie civilných štvrtí a masové znásilňovanie. Za porušovanie ľudských práv v Sýrii nesú zodpovednosť nielen vládne bezpečnostné zložky, ale aj pridružené milície, konštatuje správa.
Severná Kórea, Rusko, Saudská Arábia a Irán sú opísané ako krajiny s autoritatívnymi režimami, ktoré „používajú násilie alebo regresívne zákony“ na umlčanie svojich kritikov, často pod zásterkou boja proti terorizmu alebo zahraničným hrozbám. Ruský politický systém vykazuje „rastúce autoritatívne“ črty a zasahuje proti občianskej spoločnosti, médiám, ako aj do ukrajinského konfliktu.
Saudská Arábia potláča náboženskú slobodu a pokračuje v „upieraní príležitostí ženám“ prostredníctvom zákazu riadiť motorové vozidlá a systému opatrovníctva. Irán sa zase v správe spomína ako krajina, ktorá sa umiestnila na druhom mieste svetového rebríčka v počte popravených občanov, pričom odsúdených poslali na smrť v súdnych procesoch, ktoré nedosahujú justičné štandardy garantované iránskou ústavou.