TEHERÁN/MOSKVA 18. júna (WEBNOVINY) – Irán je ochotný zastaviť obohacovanie uránu na 20 percent, ak mu západné mocnosti dodajú palivo do jeho jadrových reaktorov.
V rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine to uviedol iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.
„Ak dajú európske krajiny Iránu 20-percentné palivo, Irán nebude obohacovať na tento stupeň,“ vyhlásil s tým, že islamská republika potrebuje záruky, že bude mať palivo do svojich reaktorov.
Západné mocnosti vraj navrhnú kompromis
Ahmadínedžád sa vyjadril v čase, keď sa v Moskve koná ďalšie kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe. Práve obohacovanie uránu je jednou z hlavných tém stretnutia piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené štáty), Nemecka a Iránu.
Ruský denník Kommersant v pondelok píše, že západné mocnosti navrhnú Iránu kompromis, ktorý mu umožní obohacovať urán na nižší stupeň. Irán v jadrovom zariadení Natanz obohacuje urán na 20 percent, táto úroveň by sa však mala znížiť na 3,5 alebo päť percent.
Islamská republika by mala podľa kompromisného plánu taktiež zastaviť obohacovanie v podzemnom zariadení Fordo.
Výmenou za tieto ústupky medzinárodné spoločenstvo postupne zruší všetky sankcie, ktoré proti Iránu zaviedlo. Kommersant píše, že západné mocnosti sa na tomto návrhu ešte úplne nedohodli, keďže niektoré, najmä USA majú námietky.
Ďalšie pokračovanie dialógu možno nebude treba
Atmosféra na rokovaniach v Moskve medzi Iránom a svetovými mocnosťami o jadrovom programe Teheránu nie je pozitívna. V pondelok to po niekoľkých hodinách rozhovorov povedal nemenovaný člen iránskej delegácie.
„Atmosféra zatiaľ nie je pozitívna,“ uviedol predstaviteľ, ktorý si neželal byť nemenovaný. Podľa jeho slov je najväčším problémom dohodnúť sa na štruktúre rokovaní. Zdôraznil však, že ide len o „predbežné“ hodnotenie.
Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Saíd Džalílí začal v pondelok dvojdňové rokovania s vyslancami šiestich svetových mocností ako aj šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou.
Iránsky diplomat však na základe ranných stretnutí uviedol, že utorňajšie pokračovanie dialógu možno vôbec nebude potrebné, pričom svoje slová bližšie nevysvetlil. Džalílí šiel na stretnutie s nekompromisným odhodlaním.
„Tieto rokovania sú veľkým testom, ktorý ukáže, či je Západ za iránsky pokrok alebo proti nemu,“ povedal pre iránsku televíziu. Hovorca delegácie EÚ novinárom povedal, že svetové mocnosti trvajú na predchádzajúcej požiadavke, aby sa Irán vzdal obohacovania uránu na 20 percent štiepneho izotopu.