Irán varuje: Neskúšajte nahradiť našu ropu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa
Foto: SITA/AP

TEHERÁN 15. januára (WEBNOVINY) – Irán varoval svojich susedov v Perzskom zálive, aby sa nepokúšali pokryť prípadné výpadky dodávok jeho ropy spôsobené západnými sankciami.

„Takéto kroky by sme nepovažovali za priateľské,“ uviedol vyslanec islamskej republiky pri Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammed Alí Chatibí.

„Pokiaľ sa krajiny Perzského zálivu produkujúce ropu rozhodnú nahradiť iránsku ropu, budú zodpovedné za to, čo sa stane,“ uviedol vyslanec a pohrozil „nepredvídateľnými dôsledkami“.

Vyhrážky prichádzajú v čase, keď Spojené štáty a Európska únia pripravujú nové sankcie proti iránskemu ropnému sektoru s cieľom prinútiť Teherán, aby sa vzdal svojho podozrivého jadrového programu. Irán je po Saudskej Arábii druhým najväčším exportérom ropy v združení OPEC a zisky z jej predaja predstavujú pre islamskú republiku viac než polovicu štátnych príjmov.

Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé nedávno oznámil, že nemenované ropné štáty zvýšia svoju produkciu, aby tak pokryli výpadok, ktorý spôsobí plánované embargo EÚ na import iránskej ropy. „Iné krajiny sú pripravené zvýšiť produkciu, aby sa to nedotklo cien. V tomto smere máme diskrétne kontakty. Producenti o tom nechcú hovoriť, ale sú pripravení,“ uviedol Juppé.

Irán v tejto súvislosti už varoval aj zastavením dopravy ropy z Perzského zálivu cez dôležitý Hormuzský prieliv, pokiaľ zahraničie uvalí sankcie na jeho ropný export. Úžinou medzi Ománom a Iránom prechádza väčšina ropného exportu zo Saudskej Arábie, Iránu, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Iraku, ako aj takmer všetok skvapalnený zemný plyn z Kataru.

V nedeľu obesili 12 kriminálnikov

V juhoiránskom meste Širáz v nedeľu obesili 12 kriminálnikov odsúdených za rôzne zločiny. Informovala o tom tlačová agentúra Mehr. Podľa jej údajov siedmich z nich uznali vinnými z pašovania drog, ostatných zo znásilnenia, únosu a ozbrojenej lúpeže. Ich smrťou stúpol počet popravených v islamskej republike v tomto roku už na 15.

V roku 2011 popravil Irán obesením podľa údajov dostupných agentúre AFP 277 osôb. Rok predtým to bolo podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch 388 exekúcií, zatiaľ čo Amnesty International uvádza číslo 252. Islamská republika je jednou z krajín, ktoré najviac uplatňujú trest smrti.

O toto kontroverzné prvenstvo sa delí s Čínou, Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi. Irán však tvrdí, že popravy sú dôležité pre dodržiavanie práva a poriadku v krajine, a že ich vykonáva až po vyčerpávajúcich súdnych procesoch

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain Juppé