Po 20 rokoch sa v USA opäť natáčala poprava

DeYoung
Usmrtenie Andrewa Granta DeYounga, ktorý vyvraždil celú svoju blízku rodinu, sa uskutočnilo vo štvrtok v štáte Georgia. Foto: SITA, AP

WASHINGTON 22. júla (WEBNOVINY) – Prvýkrát po takmer 20 rokoch asistovala pri poprave človeka v USA kamera, ktorá zachytávala priebeh celej procedúry. Usmrtenie Andrewa Granta DeYounga, ktorý vyvraždil celú svoju blízku rodinu, sa uskutočnilo vo štvrtok v štáte Georgia. Cieľom zaznamenania jeho popravy na kameru bolo poukázať na nehumánnosť používania pentobarbitalu, ktorý nedávno nahradil Thiopental sodný (Sodium Pentothal). Používanie pentobarbitalu je však kontroverzné, keďže sa používa aj pri eutanázii zvierat.

O natočenie DeYongovej popravy požiadali právnici ďalšieho muža z Georgie odsúdeného na smrť. Jeho zástupcovia chcú dosiahnuť zákaz pentobarbitalu. Štát Georgia pôvodne odmietol prítomnosť kamery na poprave, no musel sa nakoniec podvoliť verdiktu tamojšiemu najvyššieho súdu.

V USA sa kamera naposledy na poprave objavila v roku 1992 pri vykonaní rozsudku nad mužom z Kalifornie. Vtedy bola použitá plynová komora, no neskôr jej používanie aj na základe videozáznamu zakázali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom