Inteligentné budovy sú zelené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IBM
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 10. augusta (WBN/PR) – Výškové budovy, nákupné centrá a iné architektonické skvosty boli kedysi symbolom modernej doby a pokroku. Dnes čelia riziku, že sa stanú symbolmi nehospodárnosti a znečistenia. V USA spotrebujú budovy 70% elektrickej energie. Pritom až polovica energie je zbytočne premrhaná, napríklad na osvetlenie alebo klimatizáciu v prázdnych budovách, ktoré bežia aj počas noci na plné obrátky. To isté platí pre vodu. V budovách zbytočne minieme až 50 % vody, napríklad aj na automatické zavlažovanie trávnikov počas daždivých dní.

Do roku 2025 sa budovy stanú najväčším spotrebiteľom elektrickej energie a zdrojom skleníkových plynov na planéte. Možno tomu predísť budovaním inteligentných budov, v ktorých tisíce senzorov dokážu sledovať všetko – od pohybu a teploty po vlhkosť, vyťaženosť priestoru a svetelné podmienky. A tým zefektívniť využívanie zdrojov. Najväčší pokrok sa dosiahol najmä v komerčnej výstavbe.

– Hotel St. Regis v Šanghaji integroval 12 subsystémov a vytvoril tak jednu inteligentnú budovu s pomerom energetických nákladov k výnosom pod 5 % (iné päthviezdičkové hotely dosahujú 8 %).

– Švajčiarska spoločnosť GIB-Services využíva zbytkové teplo zo svojho dátového centra k vyhrievaniu miestneho verejného bazénu.

– Ťažobná spoločnosť z Kanady zas vyhrieva počas chladných kanadských zím svoj sklad odpadovým teplom z dátového centra.

– „Zelené“ výpočtové stredisko IBM v meste Boulder v americkom štáte Colorado nahradilo energeticky náročné klimatizačné zariadenie chladením okolitým vzduchom, ktorý sa dá využívať 9 mesiacov v roku, čo predstavuje až 50 % úsporu energie ročne.

Napriek tomu, že budovy zohrávajú dôležitú úlohu pri redukovaní spotreby energie a CO2 emisií, a napriek skutočnosti, že zamestnanci trávia v budovách mnoho hodín, existuje len málo prieskumov zameraných na efektívnosť a ekologickosť budov uskutočnených medzi zamestnancami. V apríli 2010 preto spoločnosť IBM uskutočnila online prieskum Smarter Buildings Survey, do ktorého sa zapojilo 6 486 ľudí pracujúcich v kancelárskych budovách v 16 veľkých amerických mestách. Výsledky štúdie jasne odhalili, že nedostatky v kancelárskych budovách si berú svoju daň v podobe nižšej produktivity a dodatočných nákladov.

Zaujímavé zistenia štúdie:

– Za posledných 12 mesiacov strávili zamestnanci v sledovaných mestách kumulatívne až 33* rokov „zaseknutí“ vo výťahu.

– Ešte viac času strávili čakaním na výťah – celkovo 92* rokov za posledných 12 mesiacov.

– Podľa štvrtiny respondentov nie sú výťahy v budovách dobre skoordinované.

– Menej ako tretina odpovedala, že svetlá sa v budovách vypnú automaticky o nastavenej hodine.

– Len 14% účastníkov uviedlo, že budovy využívajú solárnu alebo inú obnoviteľnú energiu.

* celkový čas bol prepočítaný pre každé mesto na základe odhadov pracovnej sily zverejnených Úradom pre pracovné štatistky (Bureau of Labour Statistics) v januári 2010 a IBM odhadov počtu ľudí pracujúcich v budovách s výťahom v jednotlivých mestách. Podrobné údaje sú dostupné v štúdii Smarter Buildings Survey.

Viac informácií o výsledkoch štúdie nájdete na https://newsroom.ibm.com/

Viac informácií o inteligentných budovách nájdete na stránke https://www.ibm.com/lets-create/

O IBM

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 85 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej súčasným generálnym riaditeľom je Roman Brestovanský. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Viac informácií nájdete na stránke www.ibm.com/sk/sk/

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IBM