Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) sa ohradila voči vyjadreniam Slovenskej komory exekútorov. Komora sa vo svojej reakcii na analýzu efektivity exekútorov snaží podľa asociácie spochybniť transparentné a overiteľné štatistiky.
„Zároveň sa snaží očierniť samotné inkasné spoločnosti namiesto toho, aby predložila konkrétne dáta a vecné argumenty,“ uvádza sa v stanovisku inkasnej asociácie.
Ovplyvňovanie Ústavného súdu
Hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová totiž uviedla, že súčasné aktivity inkasnej asociácie smerujú predovšetkým k tomu, aby mediálnou aktivitou ovplyvnili rozhodovania Ústavného súdu. Podľa komory dlhodobé aktivity ASINS majú jediný cieľ, a to ekonomický prospech vymáhačských firiem.
Čaputová podpísala zákon, ktorý umožní zrýchlenie vedenia exekúcií a odstráni sa duplicitná forma sankcionovania
„Ich konečným cieľom je zvrátiť súčasný protikorupčný model náhodného elektronického prideľovania exekúcií a vrátiť sa k starým poriadkom, z ktorých tieto nikým nekontrolované spoločnosti ekonomicky profitovali,“ zdôraznila Kolesárová.
Analýzy efektivity exekútorov
Náhodné prideľovanie exekúcií pritom bola podľa komory spoločensky prospešná, systémová a najmä protikorupčná zmena. Asociácia slovenských inkasných spoločností publikovala výsledky analýzy efektivity exekútorov, v ktorých bolo analyzovaných 225-tisíc exekúcií začatých od roku 2018 a aktuálne dáta prezentuje verejnosti každoročne.
Slovensko má veľa exekútorov a mnohí nepracujú efektívne, inkasné spoločnosti vyzývajú na zmenu legislatívy
„Naopak, Slovenská komora exekútorov doposiaľ nesprístupnila a neprezentovala žiadne komplexné, relevantné a overiteľné štatistiky týkajúce sa efektivity vymáhania pohľadávok a práce exekútorov, na základe ktorých by zdokladovala aktuálny stav úspešnosti exekúcií a vymožiteľnosti práva. Takéto dáta nepredložil zároveň ani štát, hoci exekútori sú verejní činitelia a podliehajú kontrole súdu,“ informuje inkasná asociácia.
Modifikácia systému
Inkasná asociácia zároveň odmieta tvrdenia, že v súvislosti s úpravou systému náhodného prideľovania jej ide o zrušenie protikorupčného systému a o ekonomický prospech jej členov. Ich cieľom je, aby veriteľ mal možnosť vylúčiť neefektívnych exekútorov porušujúcich exekučný poriadok.
Prezident komory exekútorov: Máme dlžníkov v drahom aute a s luxusnými hodinkami, štát ich nemotivuje splácať dlhy
Navrhujú preto modifikovať systém náhodného prideľovania exekútorov tak, aby veritelia mohli pracovať len s tými exekútormi, ktorí vykonávajú svoju činnosť efektívne a dokážu zabezpečiť vymožiteľnosť pohľadávok pre veriteľov a tiež primeranú ochranu spotrebiteľom.