BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Rast spotrebiteľských cien v septembri opäť mierne zrýchlil svoje tempo. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 1,1 % a bola tak o 0,1 percentuálneho bodu vyššia ako v júli. Tohtoročná priemerná inflácia za deväť mesiacov tak zostala na osemmesačnom priemere 0,9 %. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v septembri nezmenili, kým v auguste oproti júlu ešte mierne klesli o 0,1 %.
Napriek miernemu zrýchleniu dynamiky zaostala septembrová inflácia za očakávaniami analytikov. „Štatistiky stále nezachytili očakávané výrazné zvyšovanie cien potravín v dôsledku horšej úrody. Pravdepodobne však k zvýšeniu príde v ďalších mesiacoch, čo by malo potlačiť infláciu k vyšším hodnotám,“ konštatoval analytik ING Bank Eduard Hagara. Doterajšia mimoriadne nízka úroveň inflácie podľa neho vyplýva zo slabého spotrebiteľského dopytu. Nezamestnanosť by však mala klesať len postupne, takže ani v ďalších mesiacoch nebude spotrebiteľský dopyt tlačiť výraznejšie na rast cien. Výraznejší rast cien možno podľa Hagaru očakávať v budúcom roku vplyvom vládnych opatrení a rastu regulovaných cien. „Očakávame, že do konca roka by inflácia mohla postupne vzrásť k úrovni 1,5 % a potom v januári skočiť až k 4 %,“ dodal.
V medziročnom porovnaní vzrástli ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak o 6,6 %, vzdelávanie o 4,5 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,9 %, zdravotníctvo o 3,3 %, rozličné tovary a služby o 2,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,2 %, rekreácia a kultúra o 0,8 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,3 %. Znížili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 3 %, dopravy o 0,9 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,7 %, odevov a obuvi o 0,5 %.
V medzimesačnom porovnaní vzrástli ceny vzdelávania o 2,5 %, odevov a obuvi o 0,5 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu zhodne o 0,1 %. Znížili sa ceny v doprave o 0,7 %, rekreácie a kultúry o 0,5 %. Na augustovej úrovni zostali ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabak, zdravotníctvo, poštové a telekomunikačné služby, hotely, kaviarne a reštaurácie.
Samotné ceny potravín v septembri zrýchlili svoj medziročný rast oproti augustu o 0,4 percentuálneho bodu na 4,4 %. Po medziročnom prepade cien ešte zo začiatku tohto roka sú tak už ceny potravín v priemere za prvých deväť mesiacov o 0,4 % vyššie ako v rovnakom období vlani. V medzimesačnom porovnaní ceny potravín stagnovali.
Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, tak dosiahla v septembri 1,3 %. Mesiac predtým predstavovala jadrová inflácia 1,2 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v septembri nulová.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zostala na augustovej úrovni 0,5 %. V medzimesačnom porovnaní čistá inflácia vykázala v septembri rovnako ako v auguste záporných 0,1 %.
SITA