BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Medziročný rast spotrebiteľských cien sa v decembri minulého roka zrýchlil z novembrových 0,4 % na 0,5 %. Priemerná inflácia za celý rok 2009 tak dosiahla 1,6 %. V porovnaní s jedenásťmesačným priemerom to znamenalo pokles o 0,1 percentuálneho bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Vlaňajšok bol tak rokom s historicky najnižšou mierou inflácie na Slovensku. „Nízke ceny ropy v dôsledku globálnej krízy, potravín vďaka dobrej úrode, lacná konkurencia zo zahraničia a slabý spotrebiteľský dopyt boli hlavné faktory, ktoré stáli za pomalým rastom cien,“ uviedol analytik ING Bank Eduard Hagara.
Ako dodal, očakávalo sa, že na ceny cigariet budú ešte v decembri mierne vplývať posledné zvyšky dopadov zvyšovania spotrebných daní, čo sa však nepotvrdilo. „Celkovo bol teda dopad zvýšenia spotrebných daní v tomto roku nižší, než sa predpokladalo,“ konštatoval Hagara.
V tomto roku by však už inflácia aj vplyvom nízkej minuloročnej porovnávacej bázy mala postupne zrýchľovať. „Protiinflačné pôsobenie cien pohonných hmôt a potravín, ktoré napomohli významne znížiť medziročný rast cien v minulom roku by sa malo postupne zmierňovať. Zavedenie mýta by síce mohlo tlačiť najmä na rast cien potravín a tovarov, avšak dopad na celkovú infláciu by mal byť relatívne nízky,“ doplnil Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank Slovakia.
Zvýšenie spotrebnej dane z liehu od marca by malo mať podľa neho rovnako zanedbateľný vplyv na celkovú infláciu. „Naopak, relatívne nízka by naďalej mohla zostať dynamika medziročného rastu dopytovej inflácie ako dôsledok stále nízkeho dopytu domácností. Protiinflačne by mali pôsobiť regulované ceny energií, ale aj avizované zníženie spotrebnej dane na naftu,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Slovakia.
Podľa prepočtov UniCredit Bank by tak dynamika rastu cien v tomto roku mala pozvoľne zrýchľovať až na 1,9 % medziročne v decembri. „V priemere by tak ceny v roku 2010 mali vzrásť o 1,3 %,“ dodal Koršňák.
Na medziročnej báze najrýchlejšie rástli v decembri ceny v zdravotníctve o 7,1 %, alkoholických nápojov a tabaku o 6,6 % a vzdelávania o 4,7 %. Vzrástli aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 3 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 %, rozličných tovarov a služieb o 1,5 % a poštových a telekomunikačných služieb o 1,1 %.
Na druhej strane sa znížili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 5,1 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 3,8 %, odevov a obuvi o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 0,6 % a dopravy o 0,3 %.
V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v národnej metodike v úhrne klesli o 0,1 %, kým v novembri oproti októbru naopak stúpli o 0,3 %. Znížili sa ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,6 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 %. Zvýšili sa ceny v zdravotníctve, za rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %.
Na novembrovej úrovni zostali ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak, odevy a obuv, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, doprava, poštové a telekomunikačné služby, rekreácia a kultúra, vzdelávanie, hotely, kaviarne a reštaurácie.
Samotné ceny potravín v decembri medziročne klesli o 5,5 %, čím sa zmiernil ich medziročný prepad o 5,6 % z novembra. V priemere za celý minulý rok tak boli potraviny na Slovensku lacnejšie o 3,6 %. V medzimesačnom porovnaní sa v decembri ceny potravín nezmenili, kým v novembri oproti októbru boli vyššie o 0,5 %.
Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, tak dosiahla v decembri zápornú hodnotu 0,2 %. V novembri pritom predstavovala mínus 0,5 %. Priemerná jadrová inflácia za rok 2009 tak predstavovala 0,5 %. Na medzimesačnej báze jadrová inflácia dosiahla záporných 0,1 %.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zrýchlila z novembrových 0,7 % na 1,0 % a vlaňajší priemer tak dosiahol 1,4 %. V medzimesačnom porovnaní čistá inflácia v decembri predstavovala mínus 0,1 %.
SITA