WASHINGTON 19. júna (WASHINGTON) – Schválenie reformy amerických imigračných zákonov, ktorá má podporu Bieleho domu, by z dlhodobého hľadiska mohlo pomôcť USA znížiť rozpočtové deficity a podporiť rast americkej ekonomiky. V utorok to vyhlásil parlamentný Úrad pre rozpočet (CBO).
Úrad odhadol, že schválenie príslušných právnych predpisov by v rokoch 2014 až 2023 znížilo rozpočtový deficit o 197 mld. USD a v rokoch 2024 až 2033 o ďalších 700 mld. USD.
Reforma by tiež „podporila výkon ekonomiky“, píše sa v stanovisku CBO, ktorý je nadstraníckym orgánom dozoru nad rozpočtom v Kongrese.
Počas prvých 10 rokov by sa podľa úradu síce zvýšili náklady štátu asi o 262 mld. USD, najmä pre daňové úľavy a zdravotnú starostlivosť, na ktoré by novo zlegalizovaní imigranti mohli mať nárok. Vyššie výdavky by však viac než kompenzoval nárast príjmov do štátnej pokladnice vo výške 459 mld. USD, ktoré by tí istí imigranti odviedli vo forme daní a vystúpenia zo „šedej“ ekonomiky.
Odhad CBO je v ostrom kontraste s májovým predpokladom jednej z konzervatívnych skupín, ktorý odhadla, že reforma imigračných zákonov bude amerických daňových poplatníkov v priebehu nasledujúcich 50 rokov stáť 6,3 bil. USD. Nové údaje Úradu pre rozpočet „naplno odhaľujú fakt, že imigračná reforma môže byť pre našu ekonomiku len prínosom“, komentoval správu jeden z navrhovateľov reformy, demokratický senátor Charles Schumer. S jeho názorom súhlasil aj ďalší z navrhovateľov, republikán Marco Rubia, podľa ktorého „CBO opäť potvrdil zistenia aj tých najkonzervatívnejších ekonómov: reforma nášho imigračného systému bude čistým prínosom pre našu ekonomiku, amerických pracujúcich a daňových poplatníkov“.