Hubblov ďalekohľad už 20 rokov sníma vesmír

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Huble
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Hubblov teleskop už 20 rokov prináša tie najfascinujúcejšie snímky vesmíru. Práve 24. apríla 1990 vyštartoval na svoju misiu raketoplán Discovery s posádkou v zložení Loren J. Shriver, Charles F. Bolden Jr., Steven A. Hawley, Bruce McCandless II a Kathryn D. Sullivanová, aby vyniesol na obežnú dráhu Zeme ďalekohľad, ktorý nesie meno po jednom z najvýznamnejších astronómov 20. storočia, Edwinovi Powell Hubblovi.

Projekt z dielne Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), vedci z oblasti výskumu vesmíru považujú za jeden z najúspešnejších v histórii. Hubblov teleskop totiž priniesol okolo 750-tisíc záberov, matných a ťažko rozpoznateľných vesmírnych telies z obežnej drahy Zeme, ktoré nemôžu zachytiť ďalekohľady zo zemského povrchu. Teleskop tak ozrejmil a priblížil vznik kozmu. Podarilo sa mu napríklad nasnímať hviezdu V838 Monocerotis vzdialenú 20 000 svetelných rokov na okraji Mliečnej dráhy. Pomocou ďalekohľadu sa podarilo získať niekoľko snímok, tzv. Hubblových hlbokých polí, tých najvzdialenejších objektov vo vesmíre.

Projekt sa však od začiatku až po súčasnosť stretával s množstvom technických aj finančných problémov. Poslednú opravu uskutočnili 11. mája 2009. NASA však dlho váhala. Hlavne po poslednej havárii raketoplánu Columbia v roku 2003 chcela agentúra ďalekohľad ponechať už bez opravy svojmu osudu. Na úrad bol však vyvíjaný tlak, aby ďalekohľad ešte zachránila. NASA svoje rozhodnutie zvážila a v máji minulého roku na svoju misiu odštartoval raketoplan Atalntis.

Hubblov teleskop však už má svojho nástupcu. Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba má vzlietnuť na obežnú dráhu v roku 2013. Mal by mať oveľa lepšie vlastnosti ako Hubble. Napriek tomu ho celkom nenahradí, pretože bude pozorovať v infračervenej oblasti spektra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať