Napriek vážnej epidemiologickej situácii na Orave, či v niektorých ďalších regiónoch severného Slovenska, sa nebudú uzatvárať spoločné hranice s Poľskom.
Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) vo štvrtok 8. októbra počas bilaterálneho rozhovoru so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Szymonom Szynkowským vel Sękom. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
Nová online platforma V4
„Musíme však byť ostražitejší a flexibilnejší v prijímaní nových opatrení s cieľom chrániť verejné zdravie. O to dôležitejšia bude naša bezprostredná komunikácia, zdieľanie skúseností a včasné informovanie sa o pripravovaných krokoch,“ dodal Klus.
Rumunsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny, ale pri karanténe platia aj výnimky
Tajomníci ocenili aj zriadenie novej online platformy Vyšehradskej štvorky (V4) pre operatívnu výmenu informácií.
„Zástupcovia z viacerých rezortov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska sa budú v pravidelných intervaloch stretávať virtuálne, prostredníctvom online nástrojov a zdieľať know-how o aktuálnom epidemiologickom vývoji či efektívnosti zavádzaných opatrení,“ priblížil Klus s tým, že aj vďaka takémuto zdieľaniu skúseností by mohli byť spoločné hranice otvorené čo najdlhšie.
Posilnenie spolupráce
V rámci spoločného rokovania sa rezortní partneri venovali aj otázke posilnenia spolupráce v rozličných regionálnych platformách či aktuálnym otázkam zahraničnej politiky.
Za jednu z priorít partneri označili dobudovanie infraštruktúrnych prepojení, najmä rozvoj cestnej siete, čo má prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti a trvalej udržateľnosti oboch ekonomík.
Poľsko vstupuje do žltej zóny, krajina sprísňuje pre koronavírus bezpečnostné opatrenia
Poľský štátny tajomník zároveň poďakoval Klusovi za to, že slovenský rezort diplomacie prejavil solidaritu s Poľskom a Litvou a rozhodol sa povolať vedúceho diplomatickej misie SR v Bielorusku na konzultácie do Bratislavy.
K rovnakému kroku medzitým pristúpili aj ďalšie členské štáty Európskej únie, vrátane Lotyšska, Estónska či Nemecka.