VANCOUVER 11. februára (WEBNOVINY) – Hoci sa hokejoví fanúšikovia tešia na vancoverský olympijský turnaj s účasťou všetkých hokejových hviezd a s napätím očakávajú súboj dvoch najjagavejších hviezd súčasného hokeja Alexandra Ovečkina na čele ruskej „zbornej“ a Sidneyho Crosbyho v kanadskom drese, zatiaľ nie je vôbec isté, či rovnaké potešenie budú mať aj o štyri roky na ZOH 2014 v ruskom Soči.
Vedenie NHL na čele s komisárom Garym Bettmanom totiž váha s povolením účasti svojich hráčov na tomto turnaji najmä pre dlhé prerušenie súťaže a časový posun medzi Soči a Severnou Amerikou, ktorý nemusí vyhovovať hráčom a ani televíznym divákom za oceánom. Bettman sa s definitívnym rozhodnutím o osude hokejového turnaja v Soči nemieni ponáhľať: „Nepredpokladám, že by to bolo už tento rok. Keď príde ten správny čas, sadneme si s predstaviteľmi asociácie hráčov a rozhodneme, čo bude pre náš šport najlepšie.“
Hráči v tom však už dávno majú jasno a chcú ísť na ZOH do Soči. Najmä ruské superhviezdy na čele s Ovečkinom, Malkinom a Daciukom, keď deklarovali, že na domáce ZOH pocestujú bez ohľadu na stanovisko svojich klubov či NHL. Zlé jazyky tvrdia, že Bettman trpí antiruskou fóbiou, ktorá sa výrazne zhoršila po založení Kontinentálnej hokejovej ligy. Bohaté ruské kluby sú schopné pretiahnuť spoza oceánu niektoré hviezdy NHL aj napriek platným zmluvám v zámorí (Radulov, Žerdev, Hudler), čo dovtedy fungovalo len v obrátenom garde pri odchodoch Európanov do NHL.
Komisár NHL však argumentuje najmä ekonomickými záujmami vlastníkov klubov: „Musíme sa po dôkladnom zvážení rozhodnúť, či nám to za to stojí. Pre každú obchodnú spoločnosť, pre každú ligu je ťažké prerušiť svoje aktivity na dva týždne, prísť o divácku pozornosť a všetko ďalšie, čo s tým súvisí.“
Za účasť najlepších hokejistov planéty v Soči už loboval aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. „Nie len pre ZOH, ale aj pre NHL je dôležité, aby jej najjagavejšie hviezdy žiarili na olympijskom nebi,“ konštatoval na konci januára v rozhovore s novinármi Rogge a pokračoval: „Finále olympijského turnaja je pre divákov rovnako atraktívne ako finále Stanleyho pohára. Takže je to výborná propagácia hokeja v Severnej Amerike.“
SITA