SPIŠSKÁ NOVÁ VES 23. júla (WEBNOVINY) – Horského náčelníka Dušana Leskovjanského, jednu z obetí piatkového leteckého nešťastia v Slovenskom raji, vo štvrtok pochovali so všetkými štátnymi poctami na cintoríne v rodnom meste Spišskej Novej Vsi.
Pochovali ho v tesnej blízkosti hrobu významného činovníka v oblasti turizmu Bélu Hajtsa, ktorý presne pred 109 rokmi po prvýkrát splavil prielom Hornádu a zároveň danú lokalitu pomenoval Slovenský raj. S 37-ročným Leskovjanským sa vo štvrtok rozlúčili stovky ľudí, rodina, priatelia a kolegovia. Zádušnú omšu v Kostole Nepoškrvneného počatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi slávil vojenský ordinár biskup František Rábek.
Nahradiť ho bude ťažké
Dušana Leskovjanského deň po jeho smrti v sobotu 18. júla povýšili na podplukovníka in memoriam. „Podplukovník Dušan Leskovjanský hory miloval a miloval ich tým najkrajším spôsobom. Rozhodol sa, že celý svoj život zasvätí zachraňovaniu ľudí v horách. Možno by tu dnes mali stáť desiatky ľudí, ktorým život zachránil… Ak by sme otvorili encyklopédiu najdôležitejších slov pod heslami obetavosť, láska k blížnemu, nezištnosť, veľké srdce a nasadenie, to všetko by sme mohli nahradiť fotkou Dušana Leskovjanského,“ povedal vo štvrtok v smútočnom príhovore podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.
Leskovjanského zároveň označil za príklad a vzor pre mnohých mladých chlapcov. „Nebol len horským vodcom, ale aj životným otcom pre mladých záchranárov, ktorých zasväcoval do toho ťažkého remesla ako náčelník v Slovenskom raji,“ dodal.
Obrazom: Záchranárov sprevádzal na poslednej ceste vrtuľník
Tisícky ľudí sa lúčili so záchranármi, ktorí zahynuli v Raji
Záchranár, ktorý zahynul v Slovenskom raji, plnil ľuďom sny
Telá zo zrúteného vrtuľníka vyslobodili, tragédiu vyšetrujú
Obrazom: Havária vrtuľníka v Slovenskom raji
Na poslednú rozlúčku prišli aj kolegovia Leskovjanského z Horskej záchrannej služby. „Dušan bol v určitých veciach veľký priebojník, veľmi chcel zvýšiť bezpečnosť v Slovenskom raji. Mal veľa plánov – cez sprístupnenie rokliny Veľkého Sokola, po zlepšenie bezpečnosti turistických chodníkov, hlavne tých technických zariadení, ktorými je Slovenský raj veľmi špecifický,“ spomenul si na svojho kolegu riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Ako povedal, ešte aj teraz má na stole jeho posledný plán na montáž rôznych lavičiek a rebríkov. Nahradiť ho podľa jeho slov bude ťažké.
Záchranári vyjadrili smútiacim rodinám svoju sústrasť
Záchranári Horskej záchrannej služby vyjadrili najhlbšiu sústrasť rodinám zosnulých záchranárov, ktorí sa stali obeťami leteckého nešťastia v Slovenskom raji. Ako píšu vo vyjadrení zverejnenom na svojej internetovej stránke, Leskovjanský bol oddaný svojmu povolaniu horského záchranára a horského vodcu.
„Len málo ľudí má taký vrúcny vzťah k prírode, ako ho mal náš kolega a náčelník Dušan…Úprimnosť tohto svojho vzťahu prenášal i na nás, svojich kolegov. Neustále nás viedol k bdelosti a ostražitosti pre prípad nutnosti záchrany ľudského zdravia a životov. Pritom nám bol sám príkladom, ochotný vždy a za každých okolností, či už organizovať záchranné akcie, alebo sám aktívne ľudí zachraňovať. Tento jeho odkaz si my, jeho najbližší kolegovia, ponesieme vo svojom vnútri do ďalšieho nášho života záchranárov v horách,“ spomína na svojho kolegu horský záchranár Dezider Hudák.
sa narodil 16. decembra 1978 v Spišskej Novej Vsi, kde prežil aj detstvo. Už ako pätnásťročný sa stal členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Po ukončení gymnázia, pokračoval v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave v odbore geodézia a kartografia.
Po ukončení vysokoškolského štúdia v roku 2002 nastúpil na výkon civilnej služby v Spišskej katolíckej charite v Spišskej Novej Vsi, neskôr pracoval v Spojených štátoch amerických ako sociálny pracovník. Po návrate v roku 2006 sa stal profesionálnym záchranárom na Oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby Slovenský raj, v roku 2011 aj jeho náčelníkom a v roku 2011 horským vodcom.
– TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil v piatok podvečer 17. júla v Kláštorskej rokline v Slovenskom raji. Nehodu neprežil nikto zo štvorčlennej posádky. Išlo o 44-ročného pilota vrtuľníka Ľubomíra Majerčáka, 34-ročného leteckého záchranára Martina Svitanu, 45-ročného lekára Mareka Rigdu a 37-ročného náčelníka Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušana Leskovjanského.
Leteckí záchranári leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi. Na miesto však nedoleteli, vrtuľník sa zachytil o drôty elektrického vedenia.