Zástupcovia „nerazzurri“ neváhali zaplatiť Žiline za talentovaného Slováka 550 000 eur, čo je viac ako stál pred šiestimi rokmi transfer vtedajšej hviezdy klubu spod Dubňa Mareka Mintála do nemeckého Norimbergu. O rodákovi z Harichoviec pri Spišskej Novej Vsi Vojtušovi, ktorý je veľkou nádejou slovenského futbalu, poskytol agentúre SITA niektoré zaujímavé informácie zo zákulisia na rôzne témy hráčov agent Michal Holeščák zo spoločnosti HMP-Sport Managment.
Kde ste našli taký výnimočný talent?
Jakuba objavili na halovom turnaji žilinskí mládežnícki tréneri Anton Nemčík a Vladimír Kuťka. Podali mi o chlapcovi informáciu a spoločne sme zorganizovali jeho skúšku v MŠK Žilina. Už po pár minútach boli trénerské notesy zavreté a rozhodnuté o jeho angažovaní. V Žiline pôsobil od 1. júla 2007. Prišiel ako starší žiak, ale hneď začal hrávať o kategóriu vyššie v mladšom doraste pod vedením kouča Kuťku, pod ktorým pôsobil aj doteraz v ligovom doraste v kategórii devätnásťročných.
V najvyššej súťaži nastúpil vlani v októbri proti Senici vo veku 16 rokov a dva dni ako druhý najmladší futbalista v slovenskej histórii…
Odhliadnuc od Jakubovho prípadu Žilina testuje hráčov veľmi koncepčne, a to pokiaľ ide o lekárske testy, atletickú pripravenosť, silové parametre, samotnú hru, charakter hráča a jeho správanie sa v danom prostredí. Ešte predtým sleduje hráča skaut Štefan Tománek a mládežnícki tréneri v zápasoch, všetko bez vedomia hráča.
Ktorý slovenský klub sa ešte o Vojtuša zaujímal?
„Okrem Žiliny sa usilovali o Jakuba aj z MFK Košice, ale hráč a rodičia videli na vlastné oči plnohodnotnú akadémiu MŠK naviazanú na školský proces a veľmi sa im to zapáčilo. Navyše, Jakubov otec dostal možnosť pracovať ako správca akadémie v Žiline, takže Jakub v štrnástich rokoch nestratil rodičovský kontakt.“
Ako sa adaptoval v žilinskom klube?
Absolútne bezproblémovo. Jakub sa okamžite stal lídrom mužstva a vodcovskou osobnosťou. Navyše je to inteligentný mladý človek, ktorý má v hlave všetko zrovnané. Od začiatku som bol presvedčený o jeho kvalitách. Jeho sny neboli megalománske, videl som na ňom obrovskú radosť, keď dostal prvýkrát pozvánku do slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Hneď na prvom turnaji v Portugalsku dostal kapitánsku pásku a stal sa najlepším hráčom turnaja. Vzápätí nasledoval telefonát z Benfiky Lisabon…“
Bolo zrejmé, že aj napriek mladému veku nezostanú zahraniční pozorovatelia a záujemcovia v nečinnosti.
„Áno, je to tak. Jakuba začali sledovať skauti viacerých klubov z rôznych krajín. Spomeniem českého znalca v službách anglického FC Chelsea Jana Říčku, či Wolfganga Geignera z nemeckého Hoffenheimu. Na rokovania do Žiliny sa neskôr dostavili zástupcovia majiteľa talianskeho FC Udinese Giampaola Pozza, ktorí aj predostreli konkrétnu ponuku.
Jakub však stále zostával v Žiline a v jej futbalovej akadémii.
V tom období sa však začali aj prvé kontakty s Interom Miláno. Práve vtedy nastal prvý zlom, keď šéf žilinského klubu Jozef Antošík skúsene vymanévroval z ponúk zahraničných klubov a po rozhovore s Jakubom, rodičmi a mnou sme sa rozhodli podpísať s MŠK profesionálny kontrakt. Dnes to hodnotím ako veľký strategický krok pána Antošíka. Jakuba posunuli do devätnástky a zakrátko sa dostal už aj do žilinského A-mužstva. Profesionálnou zmluvou získal potrebný pokoj pre rozvíjanie svojich schopností a mohol sa sústrediť len na futbal a školu.
Napriek tomu interes zo zahraničia o Vojtuša pokračoval. Ktoré ďalšie kluby si Jakuba zapísali do poznámkového bloku a chceli ho angažovať do svojich radov?
Ako vážny adept vstúpil do diania Bayern Mníchov, ktorý pozval hráča do metropoly Nemecka. Túto možnosť sme nevyužili a i keď to bolo lákavé, ukázalo sa to ako správna voľba. Pri jednej z ciest do Anglicka sa ma šéf akadémie Manchestru City Barry Poynton spýtal, akým spôsobom by mohol získať Vojtuša. Neskôr sa ohlásili skauti z ruského klubu CSKA Moskva, prostredníctvom manažéra akadémie Aistora Txikiho Beguiristana a jeho zbierania informácii o Jakubovi pribudol do hry aj katalánsky gigant FC Barcelona. Materiály v DVD formáte chceli aj z akadémie Manchestru United, ktorú zastupoval najmä jej manažér Budimir Vujičič. Spolu s Jakubom sme sa však rozhodli, že sa sústredíme na jeden klub.
Funkcionári Interu sa vyznačovali veľkou serióznosťou, trpezlivosťou a v neposlednom rade aj dlhodobým záujmom o Jakuba. Michal Holeščák
Tým sa napokon stal taliansky tím Inter Miláno, ktorý sa zo Scudetta (zisku talianskeho ligového titulu) tešil 17-krát a v ostatných štyroch rokoch bol vždy na najvyššom stupienku v Serie A. Čím vás presvedčili práve zástupcovia „čierno-modrých“?
Funkcionári Interu sa vyznačovali veľkou serióznosťou, trpezlivosťou a v neposlednom rade aj dlhodobým záujmom o Jakuba. Prvýkrát sme sa boli v Miláne pozrieť v novembri 2008. Hráč sa tam oboznámil s podmienkami, v ktorých pracujú a futbalovo sa rozvíjajú budúci hráči Interu. Po určitom čase nasledovala návšteva šéfa akadémie milánskeho klubu Piera Ausilia a šéfskauta Pierluigiho Casiraghiho v Žiline. Neskôr sme zasa my boli na rokovaniach s pánom Antošíkom v Miláne, ale nepohli sme sa ani o krok. Celé vábenie trvalo približne rok a vlani v novembri prišla na žilinský klub prvá oficiálna ponuka z Interu. Potom už nastalo doťahovanie zmluvných detailov medzi klubmi, čo napokon vyústilo do podpísania kontraktu.
Stalo sa tak 22. januára, keď Vojtuš absolvoval v Miláne lekárske testy a následne podpísal s Interom zmluvu. Kedy by mal odcestovať do Interu?
Do Milána odcestuje začiatkom februára. Svoj talent bude môcť ďalej rozvíjať v mládežníckej akadémii Interu, neskôr v jeho rezervnom tíme. Verím, že má dostatočný potenciál na to, aby sa v budúcnosti dostal aj do kádra A-mužstva.
Zhováral sa Roman Uhlík