Hovorí sa, že smiech je najlepší liek. Ak sa však niekto smeje neprestajne takmer dva roky, môže to mať fatálne následky. Svoje o tom vie Holanďan Huug Bosse, ktorý v roku 2010 podstúpil operáciu bedrového kĺbu. Chirurgický zákrok prebehol bez problémov až na jednu maličkosť – muž sa od prebudenia z narkózy musí neustále smiať.
Hoci Bosse bol podľa názoru manželky väčšinou optimisticky naladený človek, operácia ho zmenila na nepoznanie. Dnes sa smeje neprestajne – na všetkých a na všetkom. „Zdá sa, že dôsledkom anestézie sa smeje podstatne viac. Je to skutočne otravné, keď sa smeje celý deň – najmä, keď sa s niekým rozprávate a on nie a nie prestať,“ uviedla jeho manželka, ktorá pri manželovi postupne stráca trpezlivosť.
Zároveň dodala, že manžel si zmenu vo svojom správaní vôbec nevšimol. Na vzťahy v rodine majú však jeho neustále výbuchy smiechu negatívne následky. Ich dcéra i Huugov brat sa návštevám vyhýbajú. „Už k nám viac nechodia,“ okomentoval túto skutočnosť starší Holanďan a vzápätí sa medzi záchvatmi smiechu začal plieskať po stehnách.
Na svete však predsa existuje jedna vec, ktorá Holanďana dokáže rozľútostiť a zastaviť tak jeho neprestajné chichotanie – je ňou holandská národná hymna, ktorá mu vždy vženie slzy do očí.
Kuriózny prípad neušiel ani miestnej televízii Man Bijt Hond, ktorá o Bosseovi nakrútila reportáž. Dostať od Holanďana súvislú vetu bez prerušenia nákazlivým smiechom však bolo takmer nemožné.
Americký neurológ Erik Pioro po vzhliadnutí reportáže uviedol, že by mohlo ísť o takzvaný pseudobulbárny syndróm. Ten spôsobuje neadekvátne emocionálne reakcie vrátane nekontrolovateľného plaču či smiechu. Syndróm sa objavuje najmä pri poraneniach mozgu, ale aj pri začínajúcej skleróze mutliplex. Ak by sa jeho tvrdenie potvrdilo, večne veselý Holanďan by mal nádej – pred dvoma rokmi na zmiernenie syndrómu vynašli liek.
www.cbsnews.com