Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudová začala vyšetrovanie údajných zločinov na palestínskych územiach. Vo vyhlásení uviedla, že vyšetrovanie sa zameria na „zločiny v rámci jurisdikcie súdu, ktoré sú údajné alebo potvrdené“ od 13. júna 2014. Bude vykonané „nezávisle, nestranne a objektívne, bez strachu a zaujatosti,“ dodala.
Sudcovia rozhodli o právomoci
Rozhodnutie v podstate obráti pozornosť súdu na dve kľúčové oblasti v izraelskej politike – na opakované vojenské operácie proti palestínskym militantom v Pásme Gazy, ktoré zdôrazňuje aj vojna v roku 2014, a rozširovanie židovských osád vo východnom Jeruzaleme a okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Ak vyšetrovanie identifikuje podozrivých, ktorí sú za zločiny údajne zodpovední, prokurátori môžu požiadať sudcov, aby vydali medzinárodné zatykače, ktoré môžu pomôcť úradom pri zadržaní obvinených.
Bensoudová už v roku 2019 uviedla, že existuje „rozumný základ“ na otvorenie vyšetrovania vojnových zločinov týkajúcich sa izraelských vojenských akcií v Pásme Gazy, ako aj izraelských osídľovacích aktivít na Západnom brehu Jordánu.
Po tomto posúdení požiadala sudcov, aby rozhodli o rozsahu právomoci súdu v regióne. Tí tak urobili minulý mesiac a uviedli, že súdna právomoc siaha na územia, ktoré Izrael obsadil vo vojne v roku 1967.
Hrozí ešte väčšia polarizácia
Palestínska samospráva rozhodnutie Bensoudovej privítala. „Tento dlho očakávaný krok slúži intenzívnemu úsiliu Palestíny dosiahnuť spravodlivosť a zodpovednosť ako nenahraditeľný základ mieru,“ uviedlo palestínske ministerstvo zahraničia.
Zároveň vyzvalo na rýchle dokončenie vyšetrovania, pretože „zločiny spáchané vodcami okupácie proti palestínskemu ľudu sú trvalé, systematické a ďalekosiahle“.
Izrael zase rozhodnutie rýchlo odsúdil. Minister zahraničia Gabi Aškenazi ho nazval „činom morálneho a právneho úpadku“ a vyhlásil, že Izrael „podnikne každý nevyhnutný krok na ochranu svojich občanov a vojakov pred právnym prenasledovaním“.
Tiež povedal, že súd posmeľuje teoristické organizácie a antisemitské skupiny, a rozhodnutie prokurátorky len viac spolarizuje Izraelčanov a Palestínčanov a oddiali ich od dialógu potrebného na vyriešenie konfliktu.
Posvietia si aj na Hamas
Vyšetrovanie ICC sa pravdepodobne zameria aj na údajné zločiny palestínskych militantov.
Bensoudová uviedla, že jej vyšetrovanie bude sledovať aj konanie militantného hnutia Hamas, ktoré počas vojny v roku 2014 bezhlavo vypálilo rakety do Izraela. Hamas však spustenie vyšetrovania tiež víta.
Palestínčania sa pridali k ICC v roku 2015 a dlho sa usilovali o vyšetrovanie Izraela, ktorý nie je členom súdu.
Izraelskí predstavitelia už v minulosti obvinili súd, že prekračuje svoje hranice, pričom okrem iného poukázali na to, že Palestína nie je nezávislý suverénny štát.