- aktualizované 12. septembra, 19:38
Lietadlo s pápežom Františkom na palube pristálo na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Pápeža na letisku po pristátí privítala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola jednou z tých, ktorí ho na Slovensko pozvali.
Okrem Čaputovej sa privítacieho ceremoniálu na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, František Mikloško ako predstaviteľ katolíckeho disentu, Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust a tiež Mária Jasenáková, riaditeľka občianskeho združenia Plamienok, ktoré je na Slovensku priekopníkom v detskej starostlivosti.
Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku
Hlavu katolíckej cirkvi privítali chlebom a soľou členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z podtatranskej obce Važec. Dostal na privítanie kyticu vyrobenú zo slovenských druhov rastlín. Pápeža na letisku očakávali aj stovky priaznivcov a veriacich. Priamo na ploche ho očakáva približne 150 novinárov a spolu s pápežom ich v lietadle pricestuje ďalších 80.
Na letisku aj Heger a Kollár
Spomedzi politikov sa na uvítacom ceremoniáli na letisku zúčastnil aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček. Okrem nich pápeža Františka vítal aj veľvyslanec Slovenska pri Svätej Stolici Marek Lisánsky a primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Pápežskú delegáciu na letisku tvoril štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, prefekt kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg kardinál Miguel Ayuso Guixot a substitút Štátneho sekretariátu Edgar Peňa Parra.
Ďalej apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andryi Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.
Ekumenické stretnutie
Po ukončení oficiálneho privítacieho ceremoniálu sa pápež František z letiska v autokolóne vybral do centra Bratislavy na Apoštolskú nunciatúru, kde sa zúčastnil na ekumenickom stretnutí.
Návšteva pápeža Františka na Slovensku – program
Nunciatúra v blízkosti bratislavského Horského parku sa zároveň na nasledujúce dni stane aj miestom jeho pobytu, kde má podľa svojho želania zriadenú malú izbu.
Návšteva pápeža Františka na Slovensku – dopravné obmedzenia (Bratislava, Košice, Prešov)
Nunciatúru možno vnímať ako istú formu veľvyslanectva Vatikánu na Slovensku. Vedie ju nuncius, ktorý je predĺženou rukou pápeža na Slovensku a pomáha pri udržiavaní vzájomných vzťahov Vatikánu a Slovenska. Vedie ju Giacomo Guido Ottonello.
Poďakovanie predstaviteľom cirkví
Hlava katolíckej cirkvi poďakovala predstaviteľom registrovaných cirkví a náboženských spoločností za to, že prijali jeho pozvanie na spoločné stretnutie a srdečne ich pozdravila.
„Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva. Cesta vašich komunít začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, kedy bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná. Potom konečne nastala sloboda,“ zdôraznil pápež.
Dodal, že cirkvi teraz spája úsek cesty, na ktorom zakusujú, aké je krásne, ale aj ťažké žiť vieru. „Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi už nie nejakého režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva,“ uviedol František.
Pápež vystríhal pred stratou jednoty
Pápež vyzval účastníkov stretnutia, aby si pomáhali navzájom a nepadli do pasce uspokojenia sa s „chlebom a niečím k tomu“.
Dodal, že toto riziko prichádza náhle, keď sa všetko znormalizuje a ustáli. „Tu, zo srdca Európy, ma to núti sa pýtať, či sme my, kresťania, nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?“, vystríhal pápež pred stratou jednoty, ktorú ohlasoval Ježiš Kristus.
František vyzdvihol aj dielo solúnskych bratov Sv. Cyrila a Metoda. „Títo bratia nech nám pomôžu pokračovať v ceste a pomáhajú rozvíjať medzi sebou bratské spoločenstvo. Napokon, ako si môžeme želať Európu, ktorá znova nájde svoje kresťanské korene, ak sme my sami vykorenení z plného spoločenstva? Ako môžeme snívať o Európe slobodnej od ideológií, ak nemáme odvahu postaviť Ježišovu slobodu pred potreby jednotlivých skupín veriacich?,“ konštatoval pápež.
František zdôraznil aj potrebu starostlivosti o chudobných. Zdôraznil, že len vtedy, keď sa cirkvi zastanú tých najslabších, dostane sa z pandémie chudoby naozaj celé spoločenstvo.
„Ďakujem vám za vašu prítomnosť. Mierna a pohostinná povaha typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne,“ dodal pápež. Predstaviteľov cirkví a náboženských spoločenstiev povzbudil, aby pokračovali v ekumenickej ceste, ktorá je vzácnym pokladom, ktorého sa netreba vzdať.
Od jezuitov dostal tri dary
V nedeľu podvečer sa ešte uskutočnilo súkromné stretnutie Svätého Otca s predstaviteľmi Spoločnosti Ježišovej. Nieslo sa v príjemnej, priateľskej a uvoľnenej atmosfére a trvalo viac ako hodinu a pol. Pre agentúru SITA to povedal provinciál spoločnosti Jozef Šofranko SJ.
„Bolo pre nás povzbudením, že nás samotný Svätý Otec, náš spolubrat, pozval na toto stretnutie. Nie my sme boli jeho iniciátormi, ale pozvanie a prosba o stretnutie vyšla z jeho strany. Svätý Otec si sadol uprostred nás, okamžite sme mu mohli klásť otázky, hneď to prešlo do veľmi hlbokých rozhovorov, ktoré sú pre nás povzbudzujúce, ale aj výzvou,“ opísal Šofranko.
Slovenskí jezuiti odovzdali pápežovi Františkovi tri dary. Prvým bola symbolická ruža, ktorú pripravili z papierových listov deti v jezuitskom Centre pomoci pre rodinu v Trnave. „Reprezentuje modlitby mnohých detí a nám blízkych rodín, i celej našej provincie za Svätého Otca a na jeho úmysly, je výrazom duchovnosti,“ vysvetlil Šofranko.
Druhým bola kniha komentárov k biblickej Knihe žalmov. „Kniha je ovocím našej spolupráce s biblistami a teológmi nielen z katolíckych, ale aj evanjelických fakúlt, a tiež so židovskou obcou. Odzrkadľuje akademický apoštolát našej provincie, naše úsilie o ekumenický a medzináboženský dialóg,“ priblížil ďalej provinciál jezuitskej komunity na Slovensku.
Tretím darom bola kniha v angličtine s názvom Watersource from the Rock (Prameň zo skaly, pozn. redakcie). Podľa Šofranka prináša svedectvo viery slovenských jezuitov z čias komunistického prenasledovania.
Ide o prvú návštevu pápeža Františka na Slovensku. František priletel na Slovensko z Maďarska, kde sa v Budapešti zúčastnil na závere Medzinárodného eucharistického kongresu. Stretol sa aj s tamojším premiérom Viktorom Orbánom.
Slovensko opustí v stredu 15. septembra o 13:45, keď odletí do Ríma. Počas dní strávených na Slovensku ho čaká bohatý program a postupne navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Ide o 34. apoštolskú cestu pápeža Františka počas jeho viac než osemročného pontifikátu.
Predtým navštívil Slovensko trikrát pápež Ján Pavol II. Na prvú návštevu ešte vtedajšieho Československa pricestoval v apríli 1990. Po prílete do Prahy celebroval omšu na Velehrade a potom sa presunul do Bratislavy na letisko vo Vajnoroch, kde sa konala ďalšia omša.
Samostatnú Slovenskú republiku navštívil svätý Ján Pavol II. po prvý raz koncom júna a začiatkom júla 1995. Bol v Bratislave, Nitre, Šaštíne, Košiciach, Prešove, Levoči a súkromne aj vo Vysokých Tatrách.
V bratislavskom Dóme svätého Martina sa stretol so slovenskými duchovnými. Na osobnom stretnutí s vtedajším prezidentom Michalom Kováčom v Primaciálnom paláci pápež okrem iného vyzdvihol historickú úlohu Andreja Hlinku.
Pápež následne celebroval omše v Šaštíne, Košiciach a na záver svojej návštevy aj omšu na pútnickom mieste – na Mariánskej hore v Levoči. V Košiciach pápež blahorečil košických mučeníkov Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca.
Svoju poslednú cestu na Slovensko absolvoval Ján Pavol II. v septembri 2003. Išlo celkovo o jeho 102. zahraničnú cestu, teda o jednu z posledných. V rámci svojho pobytu navštívil Svätý otec Trnavu, Banskú Bystricu, Rožňavu a bratislavskú Petržalku.
Pápež prijal na audiencii vtedajších najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta Rudolfa Schustera, predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. V Petržalke 14. septembra 2003 Ján Pavol II. celebroval aj svätú omšu.
Blahorečenie gréckokatolíckeho pomocného biskupa Vasiľa Hopka a rádovej sestry Zdenky Schelingovej bolo vyvrcholením oficiálnej návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.