Stranu Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) by vstup do koalície so Smerom – sociálna demokracia (Smer-SD) pochovalo.
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini by sa tak už nikdy nezbavil nálepky, že je „Smerák“ či „Ficov klon“. Povedal to pre agentúru SITA politológ Tomáš Koziak s tým, že je veľmi ťažké povedať, s kým nakoniec Hlas zostaví vládnu koalíciu.
Fico by si z Hlasu urobil trhací kalendár
Väčšina predsedníctva Hlasu-SD preferuje koalíciu práve so Smerom Roberta Fica, čo je do istej miery podľa politológa pochopiteľné, pretože strany sú si ideovo blízke, spájajú ich priateľstvá, spoločná minulosť.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (online): Výsledky sú jasné, Smer vyhral a do parlamentu pôjdu tiež KDH aj SNS (video+foto)
Avšak podľa politológia členovia Hlasu-SD, ktorí odišli od Fica, mali na to svoje dôvody, ktoré racionálnym spôsobom navonok artikulovali. „Chceli sa rozísť s politikou ‚našich ľudí‘, s korupčnými škandálmi Smeru-SD nechcú mať nič spoločné a taktiež chcú byť jeho čistejšou odrodou. Tým, že pôjdu do koalície so Smerom by to jednoznačne popreli a stali by sa z nich pokrytci,“ uviedol Koziak pre SITA.
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (online): Fico má šancu zložiť koalíciu. Aké sú možné scenáre? (video+foto)
Tvrdí, že Fico by si z Hlasu urobil trhací kalendár či rohožku, po ktorej môže šliapať a robiť si s ňou, čo chce. To podľa politológa urobil s každým jedným koaličným partnerom.
Záujem o dialóg so zahraničnými lídrami
Pellegrini má záujem o dialóg so zahraničnými lídrami, o čom svedčí aj jeho stretnutie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v marci tohto roku. Na rozdiel od Fica, ktorý nazval nemeckú armádu Wehrmacht, teda výrazom, ktorý označoval armádu nacistického Nemecka.
Výsledky predčasných volieb na Slovensku 2023, zvolení poslanci a účasť (online)
„Európska únia vie veľmi dobre, kto je Ľuboš Blaha (Smer-SD) a akú rétoriku má. Byť s Blahom v spoločnej vláde je niečo, čo Pellegriniho bude jednoznačne diskreditovať v zahraničí. Fico nebude akceptovateľným partnerom pre zahraničných lídrov,“ vysvetlil Koziak.
Koziak za závažný problém označil aj tesnú parlamentnú väčšinu, ktorá by mohla vzísť z koalície Smer-SD, Hlas-SD a Slovenskej národnej strany (SNS).
SNS je naklonená spolupráci so Smerom-SD, Hlasom-SD či KDH. Dve strany si však po svojom boku predstaviť nevie
Išlo by o 79 poslancov, čo je podľa neho krehká väčšina. Na druhej strane by však vznikla trojkoalícia, čo je zas výhodou, pretože v trojici sa vládne oveľa jednoduchšie ako vo štvorici.
Krehká koalícia
„Ku krehkosti prispieva aj SNS, ktorá by v tej koalícii bola. Vieme, že niekoľko politikov, ktorí boli zvolení do parlamentu na kandidátke SNS vzišli zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), čiže z tábora, s ktorým Pellegrini nechce mať nič spoločné. Tomáš Taraba je človek, s ktorým sa Pellegrini zrejme nebude chcieť ukazovať na verejnosti a už vôbec nie, aby boli spolu v koalícii,“ myslí si politológ.
Fico chce najskôr poverenie od Čaputovej, predstavy a plány však majú jasné (video)
Do tejto skupiny partnerov zaradil aj Martinu Šimkovičovú, ktorá je známou aktivistkou z portálov, ktoré šíria dezinformácie a často „koketovala“ s hnutím Republika.
„Hlas-SD otvorene hovorí, že Republika je pre neho červená čiara a takto by mal Republiku rovno v koalícii len s inou nálepkou. Z členov SNS sa do parlamentu prebojoval len jej líder Andrej Danko, všetci ostatní sú odídencami z rôznych iných politických strán,“ dodáva.
Toto podľa Koziaka poukazuje na ťažkú ukotviteľnosť ľudí. Domnieva sa, že sú schopní zlyhať v nejakom kľúčovom okamihu, ktorý by sa týkal hlasovania.
„Oni si môžu povedať – takto hlasovať nebudeme, lebo je to proti nám a keď sa vám to nepáči, tak odídeme zo strany. To už urobili, a keď to urobili raz alebo dvakrát, prečo sa nedomnievať, že to urobia aj nabudúce. Stačí, že odídu štyria poslanci a vláda skončí,“ uzavrel.