Mesežnikov našiel jedno pozitívum volieb a vysvetlil, kto Republike na poslednú chvíľu „ukradol“ voličov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Politológ Grigorij Mesežnikov
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Päťpercentný rozdiel medzi prvým Smerom a druhým Progresívnym Slovenskom je prekvapujúci a jeho dôvodom je zrejme to, že Smer získal na poslednú chvíľu voličov Republiky. Pre agentúru SITA to povedal politológ Grigorij Mesežnikov.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

„Voliči sa tak rozhodli najmä z praktických dôvodov, pretože nemali istotu, že Republika sa dostane do parlamentu, keďže v posledných prieskumoch klesala,“ poukázal.

Najpravdepodobnejšia koalícia

Ako najviac pravdepodobná sa podľa neho rysuje koalícia Smeru, Hlasu a SNS, čomu napomohol aj fakt, že Republika sa nedostala do parlamentu.

„Zatiaľ čo SNS je pre Petra Pellegriniho viac-menej akceptovateľný subjekt, tak do koalície so Smerom a Republikou by, podľa mňa, nešiel,“ zhodnotil politológ. Ak by sa líder Hlasu Peter Pellegrini rozhodol ísť do koalície s pravicou, podľa Mesežnikova by hrozilo, že Smer mu „rozoberie“ poslanecký klub.

„Myslím, že v Hlase je väčšina za koalíciu so Smerom a keby sa Pellegrini pokúšal o iné riešenie, možno by sa Robert Fico ani nemusel tak veľmi usilovať a stačilo by vyslať signál, že ich očakáva v Smere a prešli by k nemu,“ domnieva sa Mesežnikov.

Pozitívum volieb

Ako pozitívum týchto volieb politológ označil to, že Slovensko nebude mať parlamente po ôsmich rokoch fašistickú silu, ktorá ovplyvňuje názory ľudí a verejný diskurz.

„Dostala sa tam však SNS, ktorá možno nemá taký radikálny extrémistický profil, ale má na svojej kandidátke rôznych ľudí a je to tiež radikálna strana,“ zhodnotil.

Sme rodina pohoreli

Najväčšie fiasko vo voľbách utrpelo hnutie Borisa Kollára Sme rodina. Podľa Mesežnikova však nie je prekvapením to, že hnutie vypadlo z parlamentu, keďže v posledných týždňoch prieskumy ukazovali neustály pokles preferencií, no prekvapujúce je, aký veľmi nízky výsledok dosiahlo.

Predčasné voľby na Slovensku 2023: Kompletné výsledky, účasť a zvolení poslanci

Skončilo s 2,21 percentami a nemá nárok ani na kompenzáciu volebných nákladov. „Borisovi Kollárovi nakoniec uškodilo to, čo bolo súčasťou jeho imidžu – jeho vzťahy so ženami. Kauzy s jeho bývalými partnerkami ho diskvalifikovali,“ komentoval politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárGrigorij MesežnikovPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaPS Progresívne SlovenskoSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná strana