POZSONY március 8. (WEBNOVINY) – A Most-Híd pártja azt javasolja, hogy a munkapiacon először megjelenő fiatalok számára állítsák vissza a második pillérbe való automatikus belépést.
Ezt a párt alelnöke, Ivan Švejna jelentette ki a hétfői sajtótájékoztatón. A nyugdíjbiztosításba bekapcsolódó egyéneknek egyévi türelmi időt kell adni annak megítélésére, hogy maradnak-e a nyugdíj-megtakarítási rendszerben. „Ha valamilyen okból a fiatalok nem akarnak takarékoskodni, automatikusan kiléphetnek belőle,“ magyarázta.
Ivan Švejna szerint a nyugdíjalapok második pillére teljesítményének ellenőrzésére vonatkozó időszakot a jelenlegi hat hónap helyett három évre kell meghosszabbítani. Ez lehetővé tenné a nyugdíjbiztosítási társaságok számára, hogy szabványos befektetési stratégiák révén teljesítsék vállalásaikat. . „A második pillér pénzkezelőinek csak hat hónap áll rendelkezésére, hogy nyereséget érjenek el. Ennek az az eredménye, hogy ma a pénzt automatikusan lekötött betétekbe és kötvényekbe fektetik be, és félnek részvényeket vásárolni, mert ha véletlenül hat hónap alatt csökken a részvények ára, csökkennek a hozamok, veszteségesek lesznek“ – mondta Švejna. Ennek eredményeként a nyugdíjalapba belépők „sok pénz vesztettek” azáltal, mert nem tudtak profitálni a részvényárfolyamok növekedéséből a piacon.
A Híd emellett szeretné módosítani a nyugdíjbiztosító társaságok díjait, hogy az tükrözze a kezelési költségeket, és azt is indítványozza, hogy dolgozzák ki a feltételeket a tőkefedezeti pillérből történő nyugdíjak kifizetésére. „A díjak most úgy vannak beállítva, hogy a rendszergazdákat nem ösztönzik arra, hogy minél nagyobb nyereséget biztosítsanak az ügyfeleknek“ – mondta a Híd alelnöke, majd hozzátette: ún. adagolási rendszert kell kidolgozni a takarékossági pillérből történő nyugdíjak kifizetésére. „Ez egy olyan terület, amely egyetlen párt programjában sem szerepel, amellyel senki nem foglalkozik“ jelentette ki.
A második nyugdíjpillér bevezetése, azaz 2005 eleje óta a fiatalok számára kötelező volt a rendszerbe való belépés. 2008 eleje óta viszont a jelenlegi kormány az 1986. december 31. után született a fiataloknak önkéntessé tette a második pillért. A fiatalok lehetőséget kaptak, hogy eldöntsék, első foglalkoztatásuk hat hónapjában csatlakoznak-e a második pillérhez.
Tavaly július óta bevezették a nyugdíjalapok a féléves időszakokban történő ellenőrzését. A nyugdíjtársaságok minden nyugdíjalapban ún. garanciaszámlát hoznak létre. Ha a nyugdíjalap-kezelő társaság a betétesek pénzének befektetésével nagyobb hozamot ér el, a tervezettnél, a díjat erről a számláról fedezheti. Ha nem, a társaság lesz kénytelen fizetni azt saját vagyonából. A díj az elért hozam maximum 5,6%-a lehet. A fennmaradó 94,4% az ügyfeleké marad.
SITA