- aktualizované 29. apríla o 12:35
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 29. apríla (WebNoviny.sk) – Roklina Suchá Belá je až do odvolania uzavretá z dôvodu vysokého stavu vody a poškodenia technických zariadení. Horská záchranná služba o tom návštevníkov informuje na svojej internetovej stránke.
Suchá Belá je súčasťou Slovenského raja, ktorý ročne navštívi takmer milión turistov. Návštevníci majú k dispozícii vyše 300 km značkovaných turistických chodníkov.
Na poznávanie prírody môžu návštevníci využiť osem náučných chodníkov. Pre vyznávačov cykloturistiky sú k dispozícii cyklotrasy. Turisticky atraktívne rokliny je možné prejsť pomocou zabudovaných rebríkov, stúpačiek, mostíkov či reťazí.
Druhý stupeň povodňovej aktivity
Hasiči bojovali so zvýšenou vodou v Demänovskej doline a na ďalších tokoch počas celej noci z piatka na sobotu. Rieka Demänovka sa vyliala na viacerých miestach. Polícia uzatvorila vstup do doliny.
Vodný živel na niektorých miestach podmyl aj podložie vozovky, ktorej časť sa prepadla. Protipovodňové zábrany stavali hasiči aj s dobrovoľníkmi aj na dolnom toku Demänovky v mestskej časti Palúdzka. Na pomoc prišli aj dobrovoľní hasiči zo Zuberca.
Zvládnuť situáciu v okrese Liptovskí Mikuláš pomáhali aj profesionálni hasiči z okresu Martin, Dolný Kubín, k dispozícii boli aj špeciálne jednotky a posily zo záchrannej brigády z Humenného, potvrdila pre agentúru SITA riaditeľka Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová. Pomáhali aj dobrovoľní hasiči z okolitých okresov.
V piatich okresoch vydali výstrahu pre povodne, mnohé cesty na severe sú neprejazdné
Veľký počet hasičov bol podľa Krajčiovej nasadený aj v Liptovskom Jáne. Opatrenia robili aj vo Svätom Kríži, Galovanoch a na Nižnej Boci. „V súčasnosti hladina riek opadla, niektoré sily a prostriedky boli ponechané na ďalší monitoring na mieste, na mnohých miestach už boli zrušené protipovodňové bariéry,“ dodala.
Na hornom toku Váhu je už od piatka vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Stanica Čierny Váh hlásila ešte v sobotu o piatej hodine ráno stav hladiny 140 cm. Momentálne je vydaný druhý stupeň výstrahy.
Popadané stromy a zatopené pivnice
Hasiči pre poveternostnú situáciu a búrkovou činnosť zasahovali najčastejšie v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z HaZZ, v prvom spomínanom kraji zasahovali hasiči od 07.00 hod. včerajšieho dňa do 06.00 sobotňajšieho rána celkom 52-krát.
„Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov, vyslobodenie vozidiel a posádky uviaznutých v rozvodnených tokoch, odčerpávanie vody, stavanie protipovodňových zábran a podobne,“ uviedla. Celkom zasahovalo 97 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 35 kusmi hasičskej techniky a až 226 dobrovoľných hasičov s 53 kusmi hasičskej techniky.
„Príslušníci v Banskobystrickom kraji zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou a búrkovou činnosťou celkom 18-krát,“ dodala.
Hasiči odstraňovali spadnuté stromy zo štátnych ciest, odčerpávali vodu z pivničných priestorov a vykonávali iné protipovodňové opatrenia. „Zasahovalo 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a bolo nasadených deväť kusov hasičskej techniky,“ uzavrela Farkasová.