BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Inflácia meraná metodikou Európskej únie v apríli mierne zrýchlila svoju medziročnú dynamiku z marcových 3,8 % na 3,9 %. Naposledy takýmto vysokým tempom pritom rástli spotrebiteľské ceny ešte v novembri 2008. Priemerná ročná miera inflácie, ktorá sa sleduje aj pri plnení tzv. maastrichtských kritérií, tak v štvrtom mesiaci tohto roka stúpla o 0,2 percentuálneho bodu na 1,8 %.
Na medziročnej báze pritom najrýchlejšie v apríli rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli oproti aprílu 2010 vyššie o 6,5 %. Podobne vysoký rast zaznamenali štatistici aj pri cenách bývania a energií o 6,2 % a dopravy o 6 %. Viac ako štvorpercentný rast zaznamenali ešte alkohol a tabak, vzdelávanie a rozličné tovary a služby. Medziročne nižšie boli len ceny nábytku a vybavenia domácnosti o 1,7 %.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) zvýšili v apríli oproti marcu o 0,5 %. Medzimesačný rast sa tak oproti marcu zvýšil o 0,1 percentuálneho bodu. Najrýchlejšie rástli ceny odevov a obuvi a dopravy. Naopak, klesli ceny nábytku a vybavenia domácnosti a rekreácie a kultúry.
V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia, ovplyvnená tak oživovaním dopytu, ako aj vplyvom konsolidačného balíka vlády. Aktuálne bankoví analytici podľa prieskumu Národnej banky Slovenska očakávajú ku koncu tohto roka harmonizovanú infláciu na úrovni 3,9 %.
Medziročná inflácia v SR vyššia ako priemer EÚ
Medziročná inflácia na Slovensku bola v apríli vyššia v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. Kým v rámci eurozóny ceny medziročne vzrástli o 2,8 % a v rámci celej EÚ o 3,2 %, na Slovensku boli v apríli oproti rovnakému mesiacu vlaňajška vyššie až o 3,9 %. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Najnižšia medziročná inflácia bola v apríli v Írsku (1,5 %), Českej republike (1,6 %) a Švédsku (1,8 %). Najvyššia medziročná inflácia bola v Rumunsku (8,4 %), Estónsku (5,4 %) a Litve a Maďarsku (zhodne 4,4 %).
Medzimesačná aprílová inflácia na Slovensku bola rovnaká ako v rámci celej EÚ, a to na úrovni 0,5 %, ale bola nižšia v porovnaní s priemerom za eurozóny, kde bola na úrovni 0,6 %. Priemerná inflácia za dvanásť mesiacov do apríla 2011 bola však na Slovensku na úrovni 1,8 %, čiže bola nižšia v porovnaní s eurozónou (2,1 %) aj s EÚ (2,5 %). Najnižšia priemerná inflácia za dvanásť mesiacov do apríla 2011 bola v Írsku (-0,4 %), Lotyšsku (1,3 %) a Holandsku (1,4 %). Najvyššia bola v Rumunsku (7,2 %), Grécku (5 %) a Estónsku (4,3 %).
K medziročnej aprílovej inflácii v rámci eurozóny najviac prispelo zdraženie dopravy (5,9 %), bývania (5 %) a alkoholu a tabaku (3,4 %). Naopak jej rast zabrzdilo zlacnenie telekomunikácii (-0,9 %) a pomalý rast cien v segmente rekreácie a kultúry (0,9 %) a vybavenia domácností (1 %). K rastu medzimesačnej inflácie v eurozóne v apríli prispelo najmä zdraženie odevov (2,6 %), dopravy (1,1 %) a bývania (0,6 %). Jej rast brzdilo zlacnenie telekomunikácií (-0,4 %), stagnácia cien vzdelávania a iba mierne zdraženie (rekreácie a kultúry (0,1 %).