Haborák sa cíti nevinný, ale dôkazy zatiaľ nemá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan_haborák
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Guliar Milan Haborák, ktorý mal pozitívny dopingový test na mimosúťažnej kontrole 21. júna na metabolity anabolického steroidu stanozolol, v rozhovore pre denník Pravda vyhlásil, že zakázanú látku neužil vedome a pripustil, že jeden z doplnkov výživy mohol byť kontaminovaný. „Momentálne ale nemám nič, čo by som položil na stôl, žiadny dôkaz,“ uviedol 37-ročný atlét.

Prítomnosť stanozololu v Haborákovom organizme, aj keď len v nízkych hodnotách (2,1 nanogramu), potvrdila aj analýza kontrolnej B-vzorky v laboratóriu v rakúskom Seibersdorfe, za ktorú zaplatil z vlastného vrecka 700 eur.

Haborák zdôraznil, že brať vedome stanozolol v jeho veku a na výkonnostnej úrovni, v akej sa nachádzal, je absolútna hlúposť. V predchádzajúcich dvoch rokoch slovenský rekordér neprekonal 20-metrovú hranicu. Vlaňajšiu sezónu ukončil výkonom 19,78 m, v tomto roku vrhol najviac 2. júla v rakúskom Riede – 19,84 m. Tento výkon však anulujú (rovnako aj jeho víťazný hod na M-SR v Nitre 19,45 m).

„Jeden z problémov antidopingového hnutia je, že pozitívny výsledok sa automaticky považuje za úmyselné a vedomé užívanie dopingu. Pritom možností je veľa, ale športovec je ihneď odsúdený,“ citovala Pravda Milana Haboráka.

Guliar si myslí, že atléti sú v celom systéme boja proti dopingu diskriminovaní. Argumentuje tým, že antidopingové hnutie sa zameriava na najslabších a na veľké „ryby“ napríklad v zámorskom profesionálnom športe si nik netrúfa.

„Skúste sa zamontovať do hokejovej NHL, tam ich (komisárov – pozn. SITA) nikto nepustí. Sústredenosť kontrolórov na atletiku a cyklistiku je jasná… Neverím tomu, že v športoch, v ktorých ide o státisíce eur mesačne, nie sú ľudia vystavení riziku nezlepšovať svoj výkon aj zakázaným spôsobom. Ale pre verejnosť sme len my a vzpierači, ktorí nezarobia ani korunu, a sú vďační za jedny tepláky, ochotní riskovať tvrdú pečeň a impotenciu. Z toho mi je zle,“ zdôraznil Milan Haborák v rozhovore pre Pravdu.

Slovenského rekordéra čaká teraz v zmysle Svetového antidopingového kódexu WADA doživotný zákaz športovej činnosti viažuci sa na vrcholový i výkonnostný šport, pretože ide už o jeho druhé previnenie. Nebude môcť vykonávať nijakú činnosť ako športovec, tréner, funkcionár. Prípad bude teraz ďalej riešiť Slovenský atletický zväz (SAZ) prostredníctvom svojej disciplinárnej komisie.

Prvý raz v kariére neprešiel Haborák dopingovou kontrolou 17. júla 2004 na mítingu v Madride, pričom o pozitívnom teste na peptidový hormón hCGF (chorionový gonadotropín) sa dozvedel až o mesiac neskôr v dejisku OH v Aténach, odkiaľ musel predčasne odcestovať domov. Pozitívny test potom 2. 9. 2004 potvrdila aj analýza Haborákovej B-vzorky v madridskom laboratóriu. Guliar sa snažil ešte endokrinologickými vyšetreniami dokázať, že neužil zakázané prostriedky a zvýšenú hladinu hCG vyprodukoval jeho organizmus. Lekárska komisia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) však výsledky lekárskych vyšetrení, ktoré mali dokázať guliarovu nevinu, neuznala. Disciplinárna komisia SAZ preto 1. decembra 2004 vymerala Milanovi Haborákovi dvojročný dištanc do 17. júla 2006.

Milan Haborák je trojnásobný držiteľ Atlét roka na Slovensku (2000, 2001, 2002). Na olympijských hrách je jeho najväčším úspechom postup do finále a 11. miesto v Sydney 2000. Na halových MS obsadil dvakrát 7. miesto (Lisabon 2001, Birmingham 2003), rovnaká priečka mu patrila aj vlani na halových ME v Turíne. Na kontinentálnom šampionáte pod holým nebom sa do finále dostal v roku 2002 v Mníchove, kde obsadil 10. miesto. O rok neskôr skončil na finálovom podujatí prestížneho seriálu IAAF Grand Prix v Paríži tretí. Medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 1992 4. miestom na juniorských MS v juhokórejskom Soule. Haborákov osobný a zároveň slovenský rekord vonku má hodnotu 20,87 m (23. 5. 2004 v Turnove), v hale vrhol najďalej 17. 2. 2001 v Bratislave – 20,41 m.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Haborák