BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Členovia organizácie Greenpeace dnes na pravom brehu Dunaja, ktorý tvorí južnú hranicu Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, vyvesili transparent s nápisom Zastavte ropovod cez Žitný ostrov! Protestné transparenty v slovenčine a nemčine rozprestreli aj z člna v strede rieky. Aktivisti takto chceli ukázať na možnosti ohrozenia oblasti výstavbou nového ropovodu, ktorý by mal spájať Transpetrol s rakúskym OMV vo Schwechate. „Nachádzajú sa tú chránené územia európskeho významu, chránené vtáčie územia, ale čo je ešte dôležitejšie, nachádza sa tu oblasť, ktorá je najväčšou zásobárňou vody v strednej Európe,“ povedala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová. Dodala, že napriek tomu, že sa na Slovensku hovorí o ochrane strategických zásobární pitnej vody, stále sa neurobili žiadne konkrétne kroky na ich ochranu.
„Síce sme už počuli množstvo stanovísk a vyjadrení o tom, že ropovod cez Žitný ostrov nepovedie, ale očakávame od kompetentných konkrétne kroky, ktoré by túto trasu reálne zastavili. Ministerstvo hospodárstva SR ani Transpetrol stále nedokázali vyvrátiť súčasný plán vedenia ropovodu cez Žitný ostrov,“ povedal Věntusová. Ako ďalej uviedla, už v roku 2004, keď bolo vydané stanovisko ministerstva životného prostredia o vplyvoch výstavby na životné prostredie, bolo jednoznačne povedané, že toto nie je vhodná oblasť na takýto projekt. „V stanovisku napríklad stojí, že naše zložky hasičského zboru nemajú dostatočné vybavenie na to, aby v prípade havárie dokázali rýchlo konať, zabezpečiť túto oblasť a ochrániť zdroje pitnej vody pred unikajúcou ropou,“ povedala. Věntusová pripomenula, že už v roku 1971 spôsobil únik ropy trvalé znehodnotenie a odstavenia vodného zdroja Podunajské Biskupice. „Nechceme, aby sa toto zopakovalo,“ povedala.
Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek uviedol, že do konca júna budú zverejnené alternatívne trasy na vedenie ropovodu. „Očakávame, že už teraz by nám vedeli povedať a nebudú čakať až do konca júna, že táto trasa cez Žitný ostrov nebude bratá do úvahy. Chceme, aby už teraz povedali a potvrdili verejnosti, že to riešenie nie je na stole a nepočíta sa s ním,“ povedala aktivistka.
Ku kampani proti výstavbe slovensko-rakúskeho ropovodu sa pripojili aj aktivisti z rakúskej pobočky organizácie Greenpeace. „Práve dnes uverejňujú tlačovú správu a informujú verejnosť v Rakúsku o tom, že na Slovensku sa táto naša aktivita deje,“ informovala. Dodala, že v Rakúsku by sa malo informovať aj o tom, že cez ropovod by mala tiecť ropa z Ruska, ktorá sa tam ťaží neekologickým spôsobom. „Spôsob ťažby v Rusku je tak neekologický, že by teda mali brať do úvahy aj to, že z akých zdrojov sú čerpané tieto zásoby ropy,“ povedala. Věntusová poukázala aj na to, že projekt je prínosom hlavne pre rakúsku stranu, keďže Slovensko má svoju ropovodnú sieť už postavenú.
Greenpeace chce o výstavbe rokovať aj s novou vládou a so stranami, ktoré protestovali proti novému ropovodu. „Je to symbolom tejto akcie, že množstvo kompetentných subjektov v minulosti apelovalo proti výstavbe tohto ropovodu, ale napriek tomu sa stále nič neudialo. Takže táto akcia je aj o nich,“ skonštatovala Věntusová.
Ako uviedlo v reakcii na akciu ministerstvo hospodárstva, na stanovisku, ktoré hovorí o nezačatí výstavby ropovodu cez Žitný ostrov, sa nič nemení. Hovorca rezortu Branislav Zvara uviedol, že platí vyjadrenie premiéra Roberta Fica, že ropovod sa cez chránené územie Žitného ostrova stavať nebude a že ak rakúska strana nebude súhlasiť s alternatívnou trasou, tak Slovensko stavať na Žitnom ostrove ropovod nebude. „Nemienime robiť štafáž nejakým aktivistom,“ povedal Zvara v reakcii na protest Greenpeace.
SITA