BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – O ťažbu slovenského zlata už prejavili záujem aj Rusi. „Novinkou je, že na Slovensku robí prieskum aj spoločnosť s majiteľmi pôvodom z Ruskej federácie“, informovala z organizácie Greenpeace koordinátorka toxickej kampane Kateřina Věntusová. Podľa environmentalistov už robia ruskí investori prieskum v oblasti Píla v okrese Lučenec. Pridali sa tak do zoznamu zahraničných spoločností z Cypru, Veľkej Británie a Kanady, ktoré majú záujem ťažiť u nás zlato.
V roku 2010 je na Slovensku registrovaných 29 území, na ktorých majú organizácie povolenia robiť prieskum výskytu zlatých rúd. Oproti roku 2009 zostal počet na rovnakej úrovni, zmenili sa však niektoré lokality. „Prieskumné územia sú najmä na strednom a východnom Slovensku – od Pukanca až po Ruskú Bystrú. Celková rozloha prieskumných území na zlaté rudy v SR predstavuje viac ako 1260 štvorcových kilometrov,“ informovala Věntusová. Podľa nej počet platných prieskumných území zostal po zmene banského zákona v roku 2007 približne rovnaký. „Nárast prieskumných území bol zaznamenaný len v roku 2008, a to na 38. V súčasnosti šestnásť licencií na prieskum slovenských zásob zlata vlastnia cez svoje dcérske spoločnosti zahraničné firmy,“ dodala. Prieskumné územia na Lutile, v oblasti Vyhne a Víťaz má pod palcom kanadská firma, ktorá prieskum robí pomocou svojich slovenských dcérskych spoločností. Cyperská firma vlastní podľa organizácie Greenpeace prieskumné územia v oblastiach Prochot, Veľké Pole, Krupina, Detva, Hodruša.
„Dôležité je, že pre nízky obsah zlata v rude prichádza na viacerých lokalitách do úvahy len ťažba kyanidovou metódou, ktorá je podľa nás environmentálne neprípustná. Kyanidové lúhovanie pri ťažbe zlata je zakázané vo viacerých krajinách Európy, napríklad v Česku, Nemecku, Grécku a tento rok bol schválený zákaz aj v Maďarsku“, informovala Věntusová. Ako ďalej spresnila, na Slovensku sa v roku 2007 podarilo presadiť zmenu banského zákona tak, že v prípade povoľovania ťažby zlata kyanidovou metódou musia dať dotknuté obce a príslušný samosprávny kraj súhlas s ťažbou. „Ak súhlasné stanoviská nedajú, v tom prípade sa ťažba zlata kyanidovým lúhovaním nepovoľuje,“ uviedla Věntusová. Podľa Greenpeace už teraz existuje na Slovensku následkom banskej činnosti množstvo závažných environmentálnych záťaží, ktoré kontaminujú životné prostredie a zatiaľ ich nie je možné úplne zneškodniť.
SITA