BRUSEL 24. marca (WEBNOVINY) – Grécko si môže vybrať vlastnú podobu reforiem, ktoré sprístupnia úvery od medzinárodných veriteľov. Krajina sa však bude ťažko vyhýbať privatizácii a reforme penzijného systému, pretože majú výrazný vplyv na rozpočet. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa EÚ.
Gréci uviedli dátum predloženia reforiem
Vládny hovorca Gabriel Sakellaridis vyhlási, že Grécko predloží návrh hospodárskych reforiem do budúceho pondelka. Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, nie je však isté, či sa im podarilo prekonať nezhody v otázke reforiem, ktoré musia Atény zaviesť, aby urýchlene získali ďalšie peniaze od medzinárodných veriteľov.
„Stane sa tak najneskôr do pondelka,“ povedal Sakellaridis a dodal, že reformný balík nebude zahŕňať opatrenia proti recesii, ale štrukturálne zmeny. Tsipras a Merkelová podľa neho diskutovali o koncepte reforiem, nešli však do hĺbky. „Verím, že sa podarilo nájsť body zblíženia,“ dodal hovorca.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz medzitým vyjadril dôveru, že na podmienkach sprístupnenia finančnej pomoci sa Grécko s eurozónou dohodne ešte tento týždeň. „Myslím si, že do konca týždňa sa dosiahne nová dohoda, ktorá by mala postačovať na uvoľnenie najnaliehavejšej finančnej pomoci,“ citoval Schulza v utorok taliansky denník La Repubblica.
Na predloženie „dôveryhodného, podrobného a definitívneho“ plánu bude mať potom Grécko čas najviac tri mesiace, dodal šéf európskeho parlamentu.
Nič sa nezmenilo
„Minulá vláda nedokončila ‚predošlé kroky‘, ktoré sú nevyhnutné pre uvoľnenie poslednej splátky. Nič sa nezmenilo, predošlé kroky sú rovnaké. Opatrenia sa však môžu zmeniť v prípade, že neohrozia udržateľnosť dlhu,“ uviedol predstaviteľ EÚ.
Merkelová a Tsípras sa zhodli, reformy to však asi neboli
Gréci chcú od Nemcov stovky miliónov eur, vyšetrujú korupciu
Grécko bez pomoci nedokáže splácať dlhy, varuje Tsipras
Výber reforiem je citlivou politickou záležitosťou, keďže vládna strana Syriza vyhrala januárové voľby s tým, že ukončí politiku svojich predchodcov, vrátane úsporných opatrení. Ak veritelia odsúhlasia, že náhradný plán má ekvivalentný dosah ako pôvodne schválené opatrenia, Grécko dostane viac úverov z eurozóny a od Medzinárodného menového fondu.
Privatizácia bude prekážkou
Privatizácia bude pravdepodobne jednou z najvážnejších prekážok, uviedol predstaviteľ EÚ. Samotná privatizácia by mala iba v tomto roku priniesť do gréckeho rozpočtu štyri miliardy eur. Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa nechce predávať štátny majetok, zaviazala sa však, že nezastaví privatizácie, ktoré sa už rozbehli.
Ďalším problémovým bodom je penzijný systém. EÚ má obavy spojené s nastavením predčasného dôchodku. Tiež upozorňuje na to, že je potrebné prepojiť príspevky do systému s výškou benefitov, ktoré zo systému plynú. Predchádzajúca vláda pripravila zákon, ktorý by zlúčil doplnkové penzijne fondy. Nová vláda sa však tomu bráni, keďže by to znamenalo ďalšie škrty v dôchodkoch pre mnohých Grékov.