ATÉNY 17. júna (WebNoviny.sk) – Grécka vláda prežila sobotňajšie hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré iniciovala hlavná opozičná strana v súvislosti s dohodou o ukončení desaťročia trvajúceho sporu o názve susedného Macedónska. Podporu vláde vyslovilo v 300-člennom parlamente 153 poslancov, zvyšných 127 ich bolo proti.
Ako informuje agentúra AP, jeden z poslancov strany Nezávislí Gréci, ktorá je koaličným partnerom, hlasoval za vyslovenie nedôvery vláde. Líder strany, ktorá je zvučným kritikom dohody s Macedónskom, minister obrany Panos Kammenos ho následne zo strany vyhodil.
Spor vyvolal nový názov Macedónska
Hlasovaniu predchádzalo aj v sobotu rokovanie o návrhu o vyslovení nedôvery. Počas rokovaní pred budovou parlamentu protestovali tisícky ľudí, ktorí mávali gréckymi vlajkami a pokrikovali slogany proti vláde. Došlo aj k menším potýčkam.
Dohoda s Macedónskom rozprúdila vášne a protesty, grécka opozícia chce vysloviť nedôveru vláde
Podľa dohody, ktorú ohlásili v utorok premiéri Zoran Zaev a Alexis Tsipras, sa Macedónsko bude po novom volať Republika Severné Macedónsko. Nový názov bude krajina používať doma aj v zahraničí a súčasťou dohody je aj to, že ho zanesie aj do svojej ústavy.
Gréci sa obávajú územných nárokov
Ak sa dohodu podarí zrealizovať, skončí sa tak už 27 rokov trvajúci spor medzi oboma krajinami. Dohoda však rozhnevala nacionalistov na oboch stranách a proti je aj macedónsky prezident Gjorge Ivanov, ktorý sa vyjadril, že dohodu nepodpíše. Napriek odporu však jeho zamietavé stanovisko prijatie zmluvy iba spomalí, ale neznemožní.
Nový názov Macedónska vyvolal v Grécku rozruch, opozícia navrhuje vysloviť nedôveru vláde
Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že rovnako sa volá aj jeden z gréckych regiónov. Gréci sa navyše obávali, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť na grécky región rovnakého názvu územné nároky a tiež by sa mohla snažiť si „sprivatizovať“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.