ATÉNY 30. marca (WEBNOVINY) – Grécko sa chce naďalej dohodnúť na zmene podmienok splácania verejného dlhu s cieľom dosiahnuť jeho udržateľnosť Vyhlásil to v pondelok námestník ministra financií Dimitris Mardas.
Fitch zhoršil rating Grécka do špekulatívneho pásma
Grécko predstaví nové opatrenia, chce podporiť investorov
Grécko predstaví reformy, privatizácii sa zrejme nevyhne
Vláda sa nevzdala cieľa
Grécko v súčasnosti rokuje s medzinárodnými veriteľmi o reformách, ktoré musia Atény zaviesť, aby urýchlene získali peniaze z programu finančnej pomoci. Zástupcovia Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa gréckym návrhom zaoberali počas víkendu.
Podľa agentúry Reuters očakávajú, že potrvá ešte niekoľko dní, kým Atény predložia prijateľný dokument. „Vláda sa nevzdala cieľa, ktorým je dosiahnuť udržateľnosť dlhu krajiny,“ povedal Mardas pre grécky denník Naftemporiki. Verejný dlh Grécka vlani sa vlani vyšplhal na 177 percent hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Nová ľavicová vláda v Aténach po nástupe k moci v januári vyzvala eurozónu na odpisy veľkej časti dlhu, v posledných týždňoch však táto problematika ustúpila do úzadia. „Riešenia sú známe, alebo bude odpustenie dlhu, alebo sa predĺži splatnosť,“ povedal Mardas. Ako ďalšie možnosti spomenul naviazať splátky dlhu na výkon ekonomiky alebo exportu, do úvahy prichádza aj zníženie úrokových sadzieb z pôžičiek. Verejný dlh Grécka podľa agentúry Reuters predstavuje 318 miliárd eur.
Tsipras nevyhľadáva spory
Grécko v nedeľu vyjadrilo optimizmus po rokovaniach s veriteľmi z EÚ a z Medzinárodného menového fondu (MMF). Rokovania pokračovali cez víkend, keďže Grécko sa pokúša dohodnúť na reformách, aby dostalo ďalšiu pomoc. Minulý týždeň sa objavili informácie, že Grécku sa minú peniaze do 20. apríla. Vo februári sa krajina dohodla s veriteľmi na štvormesačnom predĺžení záchranného programu, peniaze sú však zmrazené, kým sa nerozhodne o reformách.
„Rokovania v Bruseli pokračovali v dobrej atmosfére spolupráce,“ povedal grécky vládny predstaviteľ. „Zhodli sme sa, že musíme vypracovať vhodné politické opatrenia, ktoré presunú zaťaženie z ľudí s najnižším príjmom na tých s najvyšším príjmom,“ doplnil.
Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu povedal, že problémy Grécka s likviditou sa vyriešia okamžite po uzavretí dohody. Zároveň uviedol, že nevyhľadáva spory s európskymi partnermi. Grécka vláda v piatok predložila zozname reforiem, ktoré podľa vládneho kabinetu krajine prinesú tri miliardy eur a vynechávajú „opatrenia spôsobujúce recesiu,“ ktorými sú napríklad škrty v mzdách, či v dôchodkoch.
Veritelia nie sú spokojní
Veritelia Grécka však predložený zoznam považujú skôr za súbor myšlienok než za dokument, ktorý by sa mohol prezentovať skupine ministrov financií eurozóny (Eurogroup).
„Grécko nepredložilo v piatok zoznam reforiem. Ukázali počas víkendu nejaké myšlienky. Rozhovory od piatka do nedele mali za cieľ pomôcť Grékom zostaviť zoznam reforiem na pondelok,“ uviedol predstaviteľ eurozóny. „Stále sa tešíme na to, že niečo dostaneme (z Grécka) v pondelok,“ doplnil. „V súčasnej podobe reformné myšlienky nie sú dosť špecifické, aby získali povolenie od veriteľov,“ povedal ďalej. Predstaviteľ eurozóny zároveň uviedol, že práce by mohli trvať ešte niekoľko dní.
Atény potrebujú získať zvyšné peniaze z medzinárodného úverového programu, aby odvrátili hroziacu platobnú neschopnosť. Veritelia však Grécku musia najskôr odsúhlasiť program reforiem. Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho
bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc.
Od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) Atény získala dva úverové programy v celkovom objeme 240 miliárd eur. Poslednú splátku zhruba sedem miliárd eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť, pokiaľ grécka vláda do pondelka nepredloží prijateľný zoznam reforiem. Podľa zdrojov oboznámených s problematikou Aténam bez uvoľnenia zostávajúcej pomoci vystačia peniaze iba do 20. apríla.