Martin Glváč po odstúpení očakával, že sa funkcie podpredsedu parlamentu vzdá aj Béla Bugár. „Lebo práve predseda Mosta-Híd sa po vražde s Marianom K. stretol a diskutoval. Dávam mu priestor na to, aby odstúpil sám a konal, lebo v prípade, že v Národnej rade SR sa objaví návrh na jeho odvolanie, tak nevylučujem, že poslanecký klub Smer-SD takýto návrh podporí,“ uviedol Glváč vo štvrtok.
SaS nebude nástrojom na vybavovanie účtov
Sladká pomsta však nebude. Bugár pravdepodobne aj naďalej zostane podpredsedom zákonodarného zboru. Predstavitelia opozičných strán pre webnoviny.sk uviedli, že iniciovať takýto krok neplánujú.
Predvolebné peklo sa začína. Glváč odstúpil a vyhráža sa pomstou
Naznačuje to možno aj náš predpoklad, že odchod Glváča neprekáža ani predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, lebo žiadne odvetné kroky sa konať nebudú. Glváč nech porozmýšľa, čo ho v strane v budúcnosti čaká.
„SaS nebude nástrojom na vybavovanie si vzájomných účtov medzi koaličnými stranami. Svoju energiu oveľa radšej venujeme príprave riešení pre Slovensko, aby bolo po februárových voľbách konečne dobre spravovanou krajinou. Ak niektorá iná strana bude odôvodnene iniciovať odvolávanie Bélu Bugára, takúto aktivitu podporíme,“ uviedla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Matovič považuje Most-Híd za minulosť
V podobnom znení sa vyjadrilo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO). Podľa jeho predsedu Igora Matoviča si Bugár, nielen za svoje verejné klamstvo o stretnutí s Kočnerom na Maldivách, odvolanie z funkcie podpredsedu NR SR zaslúži.
„Na druhej strane ho už považujem, aj s jeho stranou Most Híd, za minulosť, za ktorou sa v najbližších voľbách zatvoria dvere. Preto sa mi do takejto iniciatívy ani príliš nechce ísť. Ak však takýto návrh predloží ktokoľvek iný, veľmi radi ho podporíme,“ povedal Matovič.
Glváčovo odstúpenie môže Smeru pomôcť, pred dušičkami by bol jeho odchod výhrou opozície
Touto otázku sa v ĽSNS nezaoberali. Nevylučujú však, že takýto návrh podporia. „Keby však parlament hlasoval o zbavení funkcií všetkých poslancov, ktorí sú prepojení na mafiu a oligarchov, tak tam zostane iba Ľudová strana Naše Slovensko,“ konštatoval pre webnoviny.sk podpredseda ĽSNS Martin Beluský.
Vládne strany sa k prípadnej iniciatíve alebo podpore návrhu na odvolanie Bugára nevyjadrili. Jedine z tlačového oddelenia Slovenskej národnej strany (SNS) v piatok uviedli, že sa touto otázkou nezaoberali.
Stretnutie Bugára s Kočnerom na Maldivách
Bugár sa stretol s Kočnerom na Maldivách, ale ide podľa neho o vymyslenú komunikáciu. S Kočnerom sa podľa vlastných slov na Maldivách videl, len sa však „pozdravili a Kočner sa opýtal, čo je nové na Slovensku“.
Zároveň dodal, že je prekvapený, ako veľmi sa verí tomu, čo „človek obvinený z vraždy píše svojej volavke“. Kočner je podľa neho zlo a nič s ním podľa vlastných slov nemal. Toto stretnutie na dovolenke vyvolalo veľký rozruch na Slovensku. Bugár ho musel vysvetľovať aj na straníckych orgánoch.
Glváč čelil tlaku na odstúpenie od 21. októbra pre jeho údajnú komunikáciu s Kočnerom cez aplikáciu Threema. Ďalšiu údajnú komunikáciu medzi Glváčom a Kočnerom z rokov 2014 až 2016 cez aplikáciu Viber zverejnil Matovič.
Glváč tvrdil, že ho zverejnená komunikácia nijako nediskvalifikuje ani nepoukazuje na žiadne porušenie zákona či zneužívanie postavenia verejného činiteľa. S Kočnerom sa vraj nestretol od roku 2012 a Matovičovi hrozil trestným oznámením.