Generálmajor Macko je najvyššie postaveným Slovákom v NATO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NATO
Foto: SITA/AP

BYDHOŠŤ 29. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci postupujú v štruktúrach NATO nahor, generálmajor Pavel Macko dnes prebral doteraz najvyššiu funkciu slovenského profesionálneho vojaka v aliancii.

Macko od 1. mája v poľskom meste Bydhošť na tri roky velí Výcvikovému centru spojeneckých síl JFTC. Chystá sa byť náročným veliteľom, ktorý bude zvyšovať nároky každým dňom, no sľubuje, že bude svojich podriadených rešpektovať a tí budú mať uňho vždy otvorené dvere.

Ako tvrdí, jeho menovanie je veľká česť preňho aj pre celé Slovensko. Ako prioritu si Macko stanovil pokračovanie školení pre technických veliteľov pred cestou na misie v Afganistane. Cestu pre transformáciu NATO vidí práve v poskytovaní vysoko kvalitných tréningov.

Macko velenie preberá po dánskom generálmajorovi Ibovi Bagerovi, ktorý odchádza po dvoch rokoch vo funkcii a vyše 40 rokoch služby do dôchodku a tvrdí, že ešte nikde sa necítil tak vítaný ako v Bydhošti. Aj Mackovi sa v meste páči, vyhovujú mu aj ľudia a aj keď nehovorí po poľsky, jazyku rozumie.

Macko ako prvý slovenský generál zastával vysokú funkciu aj v Afganistane, kde v roku 2007 riadil Kombinované spoločné operačné centrum. Predtým pôsobil vo veliteľských štruktúrach NATO na Veliteľstve pozemných síl v nemeckom Heidelbergu, kde ako zástupca náčelníka Štábu pre podporu riadil činnosť v oblasti podpory operácií. Do Poľska odchádza Macko z funkcie náčelníka štábu pre operácie Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Dánov vystriedal Slovák

Výcvikové centrum spojeneckých síl v Poľsku spolu s Joint Warfare Centre v Nórsku a Joint Analysis and Lessons Learned Centre v Portugalsku tvorí výcvikovú sieť priamo podriadenú Spojeneckému veliteľstvu NATO pre transformáciu v Norfolku v USA.

Macko je v poradí štvrtým veliteľom centra, ktoré postavili v roku 2006, jeho traja predchodcovia boli z ozbrojených síl Dánskeho kráľovstva. V meste Bydhošť momentálne pôsobí šesť príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Základňu tvorí asi 350 stálych zamestnancov 17 národností, počas tréningov príde asi dvesto až tristo ľudí zo všetkých krajín NATO ako aj afganskej armády, ktorí robia lektorov.

Bager tvrdí, že toto školenie je najvzácnejšie, čo môžu pred odchodom do Afganistanu dostať. V Bydhošti sa školia velitelia odchádzajúci do Afganistanu, tréning sa zameriava na taktickú časť výcviku a transformácie NATO, zabezpečuje výcvikovú podporu a prípravu vojakov Aliancie s dôrazom na aplikovanie aktuálnych poznatkov a skúseností z prebiehajúcich operácií. Radoví vojaci sa trénujú v Nemecku. V poslednom tréningu bolo v Bydhošti asi osemdesiat Slovákov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Macko
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy