Gašparovič zdôraznil silu zoskupenia V4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Foto: SITA, AP/Petr David Josek

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Význam fungovania Visegrádskej štvorky (V4) pre stredoeurópsky región vyzdvihol prezident SR Ivan Gašparovič v úvodnom príhovore na summite prezidentov V4, ktorý sa koná v Karlových Varoch. Prezident to povedal na úvod dvojdňového summitu hláv Českej, Maďarskej, Poľskej a Slovenskej republiky v príhovore na Mlýnskej kolonáde v Karlových Varoch. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač, pripomenul i nedávne 92. výročie vzniku Československa. „Bez vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov pred 92 rokmi by sme dnes nemohli mať samostatné moderné a demokratické národné štáty Slovenskú republiku a Českú republiku,“ konštatoval. Prezident sa rovnako ako jeho partneri – hostiteľ Václav Klaus, Pál Schmitt a Bronislaw Komorowski pred zaplneným námestím prihovoril občanom a návštevníkom mesta po tom, ako svojich hostí privítal český prezident Václav Klaus.

Prezidenti Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska, ktorí na západ Čiech pricestovali aj s manželkami, sa následne dnes predpoludním stretli na prvom plenárnom rokovaní summitu v hoteli Imperial. Hostiteľ summitu prezident Václav Klaus ocenil, že na vrcholnej schôdzke sa zúčastňujú novozvolení prezidenti Poľska a Maďarska – Bronislaw Komorowský a Pál Schmitt. Zdôraznil potrebu pokračovania v pravidelných stretnutiach a spolupráci v zoskupení, ktoré vzniklo už pred 20 rokmi v maďarskom Visegráde. „Myslím, že sme V4 pochopili ako veľmi rozumnú a užitočnú platformu na rokovanie o dôležitých problémoch krajín nášho regiónu,“ pripomenul Klaus. Podľa Gašparoviča môže V4 aj do budúcnosti urobiť veľmi veľa pre tento región. Za dobré označil udomácnenie značky V4 v rámci Európskej únie i nášho regiónu.

Visegrádska spolupráca nie je inštitucionalizovaná. V politickej rovine funguje na princípe pravidelného stretávania sa jej predstaviteľov na rôznych úrovniach – od prezidentov a predsedov vlád, cez ministrov zahraničných vecí až po expertné konzultácie. Raz ročne sa koná oficiálny summit premiérov. V období medzi týmito summitmi vykonáva vždy jedna z krajín V4 predsednícku funkciu. V júni 2010 sa skončilo predsedníctvo Maďarska a od 1. júla predsedá V4 Slovensko. Viac informácií možno nájsť na webstránke summitu – http://www.V42010.cz/.
Bronislaw Komorowski, ktorý sa ako novozvolený prezident na summite zúčastňuje prvýkrát, potvrdil záujem Poľska naďalej podporovať posilňovanie visegrádskej spolupráce. „V4 sa osvedčila ako užitočný mechanizmus, ktorý pomohol vstupu našich štátov do NATO a Európskej únie. Jej význam však trvá aj v súčasnosti,“ povedal. Maďarský prezident Pál Schmitt ocenil, že karlovarské stretnutie bude príležitosťou aj na bližšie zoznámenie sa novozvolených prezidentov so svojimi staršími kolegami z Česka a Slovenska, pretože počas summitu V4 sú naplánované aj bilaterálne schôdzky hláv štátov. Dodal, že súčasné Maďarsko je dnes úplne iným partnerom svojich susedov z regiónu. S novou vládou a modernou predstavou fungovania štátu.

Hlavy štátov sa v diskusii na prvom plenárnom rokovaní dotkli problematiky európskeho ekonomického a sociálneho modelu. Maďarský prezident Schmitt kritizoval napĺňanie Lisabonskej stratégie rozvoja do roku 2020. Európa podľa neho dnes čelí mnohým problémom. Sociálnym, ekonomickým no i problémom s energetickou bezpečnosťou. Pripomenul, že Maďarsko si dalo záväzok vytvoriť milión pracovných miest, pretože najväčším problémom súčasnej Európy je rastúca nezamestnanosť.

Ivan Gašparovič za dôležité v nasledujúcom období označil riešenie rómskej problematiky. „Za rómsku problematiku sme v celej Európe kritizovaní. No ešte som nezažil, že by niekto vo svete kritizoval druhú stranu,“ uviedol. Ivan Gašparovič naznačil, že V4 by mohla viac pozornosti venovať presadzovaniu spoločných ekonomických záujmov napríklad pri obchodovaní s Ruskom, kde by sme spoločne dokázali obstáť v konkurencii s ekonomicky silnejšími štátmi Európy. Bronislaw Komorowski za jednu z priorít nadchádzajúceho poľského predsedníctva označil spoločnú európsku obrannú politiku.

Ako dodal Trubač, hlavy štátov konštatovali, že V4 za 20 rokov nadobudla silu a potvrdila, že spoločnou politickou vôľou Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska sa podarilo dosiahnuť výsledky. Podľa Gašparoviča „je tu ešte možnosť hľadania nových spoločných iniciatív aj s možnosťami investícií v tretích krajinách“.

Prezidenti krajín V4 si v Karlových Varoch po rokovaní prehliadli historické centrum známeho českého kúpeľného mesta. Stretnutie prezidentov na summite V4 pokračuje podvečer dvojstrannými rokovaniami a následne večerou podávanou hostiteľským prezidentským párom. V sobotu, ktorá je druhým a záverečným dňom summitu, otvoria program ráno dvojstranné rokovania a po nich, doobeda je na programe druhé plenárne rokovanie. Následne, okolo obeda, budú prezidenti informovať o záveroch summitu na spoločnej tlačovej besede. Prvé dámy čaká dnes návšteva známej sklárskej spoločnosti Moser a v sobotu výlet do neďalekého historického mesta Bečov nad Teplou.

Gašparovič a Schmitt chcú lepšie vzťahy medzi SR a MR

O priateľskej spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom hovorili dnes na dvojstrannom rokovaní prezidenti Slovenskej a Maďarskej republiky Ivan Gašparovič a Pál Schmitt. Bilaterálne rokovania oboch prezidentov sa konali v závere prvého dňa summitu prezidentov Visegrádskej štvorky (V4) na západe Českej republiky, v Karlových Varoch. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač, prezident Ivan Gašparovič sa v rámci summitu V4 rád stretol so svojím maďarským kolegom len pár mesiacov od jeho zvolenia. „Tieto stretnutia a naše spoločné členstvo v NATO a EÚ sú dobrým východiskom pre priateľskú spoluprácu,“ konštatoval Schmitt.

Ivan Gašparovič ocenil úroveň cezhraničnej spolupráce medzi SR a Maďarskom

Na regionálnej úrovni sa podľa neho darí vytvárať mnohé pozitívne projekty výhodné pre obe strany. Rovnako za dobré označil aj hospodárske a obchodné vzťahy s naším južným susedom. V rámci medzištátnych slovensko-maďarských vzťahov by sme sa podľa prezidenta Gašparoviča mali sústrediť na budúcu priateľskú spoluprácu. „Budem rád, ak sa viac sústredíme na budúcnosť, ako na minulosť, ktorá nás zaťažuje,“ konštatoval prezident Gašparovič.

Maďarský prezident Schmitt je presvedčený, že napätie v slovensko-maďarských vzťahoch sa vytráca a že budúca spolupráca sa bude vyvíjať v dobrej atmosfére. „Očakávam od Maďarov žijúcich na Slovensku, že budú dobrými slovenskými občanmi. Potom budú môcť objektívne žiadať svoje práva,“ prízvukoval Pál Schmitt. Pripomenul, že mu záleží na dobrých vzťahoch a priateľstve so Slovenskom. Maďarský prezident pritom upriamil pozornosť na realizáciu cieľov Dunajskej stratégie, ktorá je jednou z priorít nadchádzajúceho maďarského predsedníctva V4. Zopakoval, že mu záleží, aby sa Maďari žijúci na Slovensku cítili dobre, informoval Trubač.

Témy jazykového zákona a menšinovej politiky oboch štátov otvoril v diskusii prezident SR Gašparovič. „Slovenská republika je postavená na princípe občianskych práv a preto odmietame snahy o uplatnenie kolektívnych práv menšín,“ povedal na margo snáh niektorých politických predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku Gašparovič. Schmitt konštatoval, že obavy maďarskej strany vyvolali sankcie za porušovanie jazykového zákona na Slovensku. Slovenský prezident ho uistil, že tieto pokuty sa týkajú právnických osôb a nie individuálnych občanov, ktorí v bežnom živote používajú svoj materinský jazyk.

Slovenský prezident pripomenul, že aj V4 je priestorom pre rozširovanie vzájomných susedských vzťahov. Ivan Gašparovič pozval maďarského prezidenta na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Schmitt vyjadril presvedčenie, že jeho návšteva na Slovensku bude dobrým signálom pre občanov našich krajín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiIvan GašparovičMarek TrubačPál SchmittVáclav Klaus
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka