BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič po druhý raz vrátil parlamentu novelu vysokoškolského zákona, ktorú 27. apríla schválila Národná rada SR. Ako ďalej agentúru SITA informovala Margita Ivaničková z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, „vo svojom rozhodnutí o vrátení novely zákona… z 9. marca prezident SR navrhol Národnej rade SR zákon neprijať ako celok. Národná rada SR však zákon schválila v pôvodnom znení.“ Zvýšenie veku podľa prezidenta nie je riešením. Novela posúvala vekovú hranicu odborných garantov zo súčasných 65 na 70 rokov.
Vinohradníci z juhovýchodu Slovenska budú môcť používať bez akýchkoľvek prívlastkov názov Tokaj, o ktorý máme dlhodobé spory so susedným Maďarskom. Vyplýva to z novely zákona o vinohradníctve a vinárstve, ktorú svojím podpisom potvrdil prezident. Zákon začne platiť od 1. júna. V novele zákona Slovensko ustupuje od doterajšieho členenia na stolové a akostné vína. Nová kategorizácia je založená na zdôraznení zemepisného označenia. Slovenský vinohradnícky región sa po novom bude členiť na vinohradnícke oblasti Malokarpatská, Južnoslovenská, Stredoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a Tokaj.
Hlava štátu ďalej podpísala novelu zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky. Z novely vyplýva, že školy vyučujúce podľa štátnych vzdelávacích programov umiestnia na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. V miestnostiach, v ktorých sa vyučuje, bude grafické znázornenie štátnej zástavy, text štátnej hymny a preambuly ústavy. Novelu v parlamente podporili poslanecké kluby Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS. Ustanovenia týkajúce sa výzdoby v školách sú okrem každodenného hrania hymny Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom jediné body, čo sa zachovali v približne pôvodnom rozsahu zo zákona na podporu vlastenectva, ktorý do národnej rady predložili poslanci za SNS. Vlastenecký zákon, ktorý prezident Ivan Gašparovič vrátil na opätovné prerokovanie parlamentu, plénum Národnej rady SR neschválilo. Čiastočne ju nahradila práve novela o štátnych symboloch.
SITA