GALKO: Nehráme sa tu s fazuľkami, potrebujeme viac peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Nehráme sa tu s fazuľkami, máme jasne stanovené medzinárodné záväzky, chceme a musíme zabezpečiť bezpečnosť krajiny a našich občanov, reagoval minister obrany Ľubomír Galko na prezidentovo utorkové hodnotenie stavu rezortu obrany. Vojaci sú podľa neho maximálni profesionáli a svoju robotu si robia perfektne. „Na to, že potrebujeme oveľa viac peňazí, upozorňujem už od môjho nástupu do funkcie,“ zdôraznil Galko. Minister obrany Ľubomír Galko s potešením prijal výzvu prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa kompetentní politici zamysleli nad zvýšením objemu peňazí pre armádu.

Ministra teší, že sa mu podarilo vybojovať z rozpočtu ďalších 20 miliónov eur na špeciálnu techniku pri povodniach a katastrofách, no to ani zďaleka nestačí. Takmer všetky peniaze, ktoré ministerstvo obrany minulý rok ušetrilo na zrušení nevýhodných zmlúv a efektívnom hospodárení, sa presunuli do ozbrojených síl, informoval hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf. Podľa ministra bude kľúčová aj analýza armády, na ktorej jeho ministerstvo v týchto dňoch intenzívne pracuje. „O niekoľko mesiacov budeme mať na stole strategické hodnotenie obrany. Tento dokument nám bez prikrášlenia, zbytočných fráz a sebaklamu ukáže, kde sa vlastne ozbrojené sily nachádzajú, čo si budeme môcť v budúcnosti dovoliť a čoho sa budeme musieť vzdať,“ povedal minister Galko a dodal, že prvé neoficiálne výstupy zo strategického hodnotenia nevyznievajú najružovejšie. Strategické hodnotenie obrany alebo tzv. Biela kniha o obrane by malo byť známe v polovici tohto roka.

Prezident Ivan Gašparovič na utorkovom vyhodnotení minulého výcvikového roka zhodnotil stav armády ako kritický. „Vlády SR obranné výdavky neustále znižujú,“ zdôraznil prezident s tým, že v tomto roku pokračuje tento negatívny trend. Pripomenul, že Slovensko sa pri vstupe do NATO zaviazalo vyčleňovať dve percentá HDP, tento rok je to však len o niečo viac ako jedno percento. „Šetrenie, ktoré sa dotklo aj rezortu obrany, narušilo pôvodný zámer racionalizácie a modernizácie ozbrojených síl,“ dodal. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík viackrát zdôraznil, že úlohy boli splnené s obmedzením. „Väčšina zbraňových systémov je na konci technickej životnosti, prevádzkyschopnosť techniky a materiálu dlhodobo klesá v dôsledku nedostatočného zásobovania náhradnými dielcami, servisu a opráv. V mnohých komoditách nie sú zabezpečené predpísané zásoby. Infraštruktúra ako i výcvikové zariadenia sú často nedostatočné. Vo výcviku sa zameriavame na zvládnutie stále sa zužujúcich priorít,“ zdôraznil Bulík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičĽubomír BulíkĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky