COLUMBUS 28. apríla (WEBNOVINY) –
Odporúčame:
Kouč hokejistov Vůjtek rozhodol, kto nepôjde na MS
Art Ross Trophy pre St. Louisa
Ovečkin bude top strelec
Hokejový útočník Martin St. Louis sa stane najstarším držiteľom Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti NHL.
Hráč Tampa Bay Lightning získa trofej vo veku 37 rokov za 60 tohtosezónnych bodov (17 gólov a 43 asistencií). Doteraz bol najstarším víťazom podľa NBC Bill Cook, ktorý vyhral kanadské bodovanie ako 36-ročný v ročníku 1932/33.
V modernej ére patril doteraz primát Gordiemu Howovi, ktorý ako 34-ročný v sezóne 1962/63 nazbieral 86 bodov.
St. Louis získa Art Ross Trophy druhýkrát v kariére. Prvý raz sa mu to podarilo ešte v ročníku 2003/04, keď dostal aj Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hokejistu a s Tampou získal Stanleyho pohár. Jeho 60 bodov v 48 stretnutiach by mohlo v prepočte na kompletnú 82-zápasovú sezónu znamenať 103 bodov.
Pred rokom bol najproduktívnejším hráčom 109-bodový Jevgenij Malkin.
Definitívnym víťazom Art Ross Trophy bude St. Louis až po nedeľňajšom záverečnom zápase základnej časti medzi Bostonom a Ottawou. Z oboch tímov ho však už nemôže ohroziť žiaden hráč.
Istotu Trofeje Maurica Richarda pre najlepšieho strelca základnej časti už má Alexander Ovečkin. Kanonier Washingtonu sa stane prvým trojnásobným víťazom ceny, ktorú udeľujú len posledných trinásť rokov. Ovečkin strelil v skrátenom ročníku 32 gólov, o tri viac ako Steven Stamkos z Tampy Bay.
Rus za trofej vďačí zlepšeniu v druhej časti sezóny, v posledných osemnástich dueloch dosiahol devätnásť presných zásahov. Trofej Maurica Richarda si prevzal už v rokoch 2008 a 2009. Ovečkin je tohtosezónnym lídrom štatistík v NHL aj v počte striel na bránku (220) a gólov v presilovkách (16).
Hokejistom Columbusu sa nepodarilo postúpiť do play-off a slovenský útočník Marián Gáborík je v prípade dobrého zdravotného stavu voľný pre majstrovstvá sveta vo Fínsku a Švédsku (3. – 19. mája).
Posledné dve postupové priečky v Západnej konferencii si vybojovali Minnesota a Detroit. Rozhodli o tom sobotňajšie zápasy NHL.
Marián Gáborík si pripísal asistenciu
Columbusu nestačila na postup do bojov o Stanleyho pohár ani výhra 3:1 nad Nashville, pri ktorej si Gáborík pripísal jednu asistenciu.
Blue Jackets vyhrali tretí zápas v rade. Pre domácich bol dlho veľkou prekážkou brankár Predators Chris Mason, ktorý zlikvidoval ich 44 pokusov vrátane šiestich od slovenského útočníka.
Blue Jackets postúpili od založenia v roku 2000 do vyraďovacích bojov iba raz, podarilo sa im to v sezóne 2008/2009. „Sme veľmi sklamaní. Napriek tomu, som hrdý na tento tím,“ povedal tréner Columbusu Todd Richards. Blue Jackets boli ešte 1. marca najslabším tímom kanadsko-americkej súťaže, odvtedy išli herne nahor a napokon do poslednej chvíle bojovali o play-off. Zo záverečných deviatich duelov vyhrali osem.
O účasť v play-off Columbus pripravili Detroit víťazstvom v Dallase 3:0 a Minnesota úspechom na ľade Colorada 3:1. Brankár Red Wings Jimmy Howard mal 17 úspešných zákrokov a pripísal si piate čisté konto v sezóne.
Detroit postúpil do vyraďovacej časti už dvadsiatydruhýkrát bez prerušenia a v prvom kole Stanleyho pohára ho čaká Anaheim. Séria účasti v postsezónnych bojoch je momentálne najdlhšou v zámorských profesionálnych súťažiach, Detroit ju ťahá o šesť rokov dlhšie ako basketbalové San Antonio v NBA.
Red Wings skončili v tabuľke na siedmom mieste a od zavedenia súčasného formátu play-off v roku 1993 postupujú z vôbec najnižšej pozície. „Dostať sa do play-off je niečo úžasné. Pamätali sme aj na dlhú sériu, ktorú tento tím ťahá a nechceli sme ju prerušiť. Pred nami bola vysoká prekážka, napokon sme ju pokorili a naplnili vysoké očakávania,“ povedal Jimmy Howard. Dallas absentuje v play-off už päť rokov.
Minnesota mala v Denveri všetko vo svojich rukách a jej hráči sa rýchlo spamätali z piatkového debaklu s Edmontonom. Wild mali napokon rovnaký počet bodov ako Columbus, ale ďalej ich posunul vyšší počet víťazstiev.
„Podarila sa nám veľká vec. Nevšímali sme si súperov, hrali sme svoju hru a sústredili sa len na tento zápas,“ priznal kapitán Wild Mikko Koivu. Súboj bol pravdepodobne posledný v NHL pre českého útočníka Milana Hejduka, ktorý odohral v drese Colorada druhý najvyšší počet zápasov v klubovej histórii (1020), je štvrtý v tabuľke kanonierov (375) a piaty medzi nahrávačmi (430).
Peter Budaj vychytal víťazstvo
Slovenský brankár Peter Budaj vychytal pre Montreal víťazstvo v kanadskom derby nad Torontom 4:1. Gólman Canadiens mal 16 úspešných zákrokov a prekonal ho len Phil Kessel. Oba tímy by mohli na seba naraziť aj v play-off. O všetkom sa však rozhodne až v nedeľňajšom odloženom stretnutí medzi Bostonom a Ottawou. V prípade prehry Bruins sa Canadiens stanú víťazmi Severovýchodnej divízie.
Vo floridskom derby vyhrali Panthers nad Tampou Bay 5:3. Tomáš Kopecký odohral vyše 17 minút a zaznamenal jednu strelu. Gól a asistencia zabezpečili pre Martina St. Louisa zisk Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti. Vo veku 37 rokov sa stal najstarším hokejistom, ktorý vyhral kanadské bodovanie. „Viac by ma však potešil náš postup do play-off,“ poznamenal Martin St. Louis.
Chicago nastúpilo bez Mariána Hossu a Michala Handzuša
Takmer 30 minút odkorčuľoval vo Washingtone kapitán Bostonu Zdeno Chára, Bruins stratili dvojgólový náskok a v predĺžení o výhre Capitals rozhodol Eric Fehr. Chára vystrelil trikrát a dvakrát sedel na trestnej lavici. Bruins stále môžu skončiť druhí vo Východnej konferencii, v nedeľu však musia zdolať Ottawu.
Chicago nastúpilo v St. Louis bez viacerých opôr, v zostave chýbali aj Marián Hossa a Michal Handzuš. Blues oslabených Blackhawks zdolali 3:1, výsledok však nič nezmenil na fakte, že Chicago má Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti. Do dresu sa opäť obliekol aj brankár Jaroslav Halák, ale súboj sledoval len z lavičky St. Louis.
St. Louis. Blues si pripísali dvanástu výhru z posledných pätnástich duelov. Obranca domácich Jay Bouwmeester odohral 635. zápas v NHL bez prerušenia, čo je momentálne najdlhšia séria v lige. Hokejisti New York Rangers zdolali New Jersey hladko 4:0 a zabezpečili si šiestu priečku vo Východnej konferencii. Brankár Henrik Lundqvist sa tešil zo 45. shutoutu v kariére, potreboval naň 20 zákrokov.
Ottawa mala síce doma proti Philadelphii veľkú prevahu, ale z víťazstva 2:1 sa tešili Flyers. V prvom zápase po otrase mozgu strelil James Neal hetrik, pridal aj asistenciu a pomohol k výhre 8:3 nad Carolinou. Rovnakú bilanciu 3+1 dosiahol aj Radim Vrbata, ktorého Phoenix sa lúčil so sezónou výhrou 5:3 nad Anaheimom. V ofenzívnom štýle ukončili ročník hráči Edmontonu. V piatok si poradili s Minnesotou 6:1, v sobotu dali Vancouveru ešte o gól viac a vyhrali 7:2. Z hetriku sa tešil Naiľ Jakupov.
Pred nedeľou je známych päť z ôsmich dvojíc pre play-off. Chicago narazí v prvom kole na Minnesotu, Anaheim sa stretne s Detroitom, Vancouver so San Jose, St. Louis s Los Angeles. Na Východe je istá len séria medzi New York Rangers a Washingtonom, ďalšie dvojice určí až súboj Bostonu s Ottawou.
Výsledky sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:
New York Rangers – New Jersey 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Stepan (Callahan, Moore), 20. Callahan (Stepan), 38. Rick Nash (B. Richards), 46. Rick Nash (Zuccarello, B. Richards)
Columbus – Nashville 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Góly: 51. Dubinsky (GÁBORÍK, Prospal), 56. J. Johnson (Atkinson, Prout), 60. Atkinson (Comeau, Dubinsky) – 29. S. Weber (Legwand, J. Rask)
Ottawa – Philadelphia 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 25. Turris (Greening, Phillips) – 4. Akeson (Giroux), 51. Voráček (E. Gustafsson, S. Mason)
Tampa Bay – Florida 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)
Góly: 5. Carle (St. Louis), 14. Malone (Lecavalier, Hedman), 26. St. Louis (Purcell, Stamkos) – 17. Bjugstad (Strachan, Brennan), 21. Fleischmann (Huberdeau, Shore), 46. Upshall (Selleck), 54. Fleischmann (Huberdeau, Kuba), 60. Goc (Huberdeau)
Toronto – Montreal 1:4 (1:1, 0:2, 0:0)
Góly: 16. P. Kessel (Phaneuf, Franson) – 19. Eller (Galllagher, Galchenyuk), 25. A. Markov (Eller), 30. Gallager (Eller, A. Markov), 43. Plekanec (Prust, Gorges)
Peter Budaj (Montreal) mal 16 úspešných zákrokov
Washington – Boston 3:2 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 1:0)
Góly: 46. M. Green (Brouwer, Ovečkin), 48. M. Green (Ribeiro, Ovečkin), 64. Fehr (M. Green, Ribeiro) – 10. Lucic (Krejčí), 28. Ference (Peverley, Lucic)
Dallas – Detroit 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 19. Zetterberg (Abdelkader, Daciuk), 42. Zetterberg (Daciuk), 47. L. Ericsson (Daciuk, Zetterberg)
Pittsburgh – Carolina 8:3 (1:0, 2:3, 5:0)
Góly: 11. Malkin (Neal, M. Fleury), 25. Neal (Letang, Kunitz), 37. J. Jokinen (Dupuis, Iginla), 42. Neal (Malkin, Martin), 45. Neal (Malkin, Kunitz), 46. Morrow (B. Sutter, Cooke), 56. Cooke (Morrow, P. Martin), 60. J. Jokinen (Iginla, Letang) – 33. Westgarth (Tlustý, E. Staal), 38. T. Ruutu (Jordan Staal, P. Dwyer), 38. Westgarth (McBain, E. Staal)
Colorado – Minnesota 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 19. R. O´Reilly (Landeskog, Bordeleau) – 7. Parise (M. Koivu, Coyle),
33. Setoguchi (T. Gilbert, Cullen), 60. Bouchard (Spurgeon, Clutterbuck)
St. Louis – Chicago 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Góly: 5. Berglund (A. McDonald, Tarasenko), 18. J. Schwartz (Backes, Russell), 29. J. Schwartz (Backes, Russell) – 49. B. Smith (Morin, Hayes)
Edmonton – Vancouver 7:2 (0:1, 1:0, 6:1)
Góly: 39. Eberle (J. Schultz, N. Schultz), 43. Jakupov (J. Schultz, Gagner), 54. J. Schultz (T. Hall, Fistric), 55. Jakupov (Pääjärvi), 55. Eberle (T. Hall, J. Schultz), 56. Jakupov (Fistric, Pääjärvi), 57. Smithson (R. Jones, R. Smyth) – 18. D. Roy (Hansen, Raymond), 44. Sestito (Bieksa, Kassian)
Anaheim – Phoenix 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)
Góly: 11. Selänne (Maroon, Bonino), 21. Beauchemin (Getzlaf, Fowler), 50. B. Ryan (Getzlaf) – 9. R. Vrbata (Doan, Schlemko), 18. Chipchura (Bissonnette, Yandle), 27. R. Vrbata (Hanzal, Yandle), 48. R. Vrbata (Hanzal), 60. Vermette (R. Vrbata, Ekman-Larsson)
Los Angeles – San Jose 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Góly: 21. Clifford (Kopitar, Justin Williams), 26. Vojnov (Scuderi, Richardson), 52. Justin Williams (Richardson, Penner) – 22. Couture, 58. Galiardi (Pavelski, B. Burns)