WASHINGTON 18. mája (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama otvoril v piatok večer summit lídrov skupiny G8 v jeho prezidentskom sídle Camp David.
Predstavitelia najvplyvnejších ekonomík sveta budú v sobotu rokovať o ekonomickej kríze v Európe a Grécku, ktorá ohrozuje budúcnosť Európskej menovej únie.
Piatkové rokovanie bolo venované naliehavým politickým a bezpečnostným otázkam. Jednou z hlavných tém bol jadrový program Iránu, ktorý absolvuje ďalšie kolo šesťstranných rokovaní so šiestimi západnými mocnosťami 23. mája v Bagdade. Lídri hovorili aj o situácii v Sýrii a zhodli sa, že nastal čas na politickú zmenu.
Na summite G8 sa zúčastňujú vrcholní predstavitelia USA, Kanady, Ruska, Japonska, Talianska, Francúzska, Nemecka a Británie. Na schôdzku neprišiel staronový prezident Ruska Vladimir Putin, ktorý do Camp Davidu poslal premiéra Dmitrija Medvedeva. Na rokovaní sa po prvý raz zúčastňuje novozvolený francúzsky prezident François Hollande.
Hostiteľ summitu Obama opakovane vyzval európskych lídrov, aby svoje snahy sústredili na ekonomický rast, zamestnanosť a rozpočtovú disciplínu. Obáva sa totiž, že kríza v Európe môže ohroziť ekonomiku USA ako aj jeho šance na znovuzvolenie v novembrových prezidentských voľbách.
Obama sa opakovane vyslovil, že USA urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli stabilizovať situáciu v Európe. Na schôdzke sa neprijmú lídri žiadne záväzné rozhodnutia, chcú však skoordinovať postup pri riešení finančnej krízy, ktorá by sa mohla rozšíriť do zvyšku
Lídri G8 sa zhodujú v názore na Irán aj Sýriu
Predstavitelia najvplyvnejších ekonomík sveta sú jednotní v otázke, ako pristupovať k nadchádzajúcim rokovaniam o iránskom jadrovom programe. Na pokračujúcom summite G8 to v sobotu povedal americký prezident Obama.
„Myslím si, že všetci súhlasíme, že Irán má právo na mierovú nukleárnu energiu, no keďže neustále porušujemedzinárodné pravidlá a normy, je ťažké presvedčiť svetové spoločenstvo, že sa nesnaží o vojenský rozmer jadrovej energie, čo nám spôsobuje veľké obavy,“
vyhlásil Obama.Nasledujúce kolo šesťstranných rokovaní o iránskom nukleárnom programe sa bude konať 23. mája v Bagdade. Prioritou je najmä objasnenie jeho možného vojenského účelu.
Predstavitelia G8 diskutovali aj o situácii v Sýrii, kde od marca minulého roku prebieha protivládne povstanie, ktoré si vyžiadalo už najmenej 1200 obetí. Lídri podľa Obamu dávajú prednosť mierovému riešeniu konfliktu, krajina však musí prejsť politickou transformáciou. Krajiny tiež vyjadrili znepokojenie nad neustálym nárastom počtu mŕtvych a vyjadrili podporu mierovému plánu zvláštneho vyslanca OSN Kofiho Annana. Podľa plánu sa obe strany dohodli na prímerí, ktoré platí od 12. apríla. Asi 1000 osôb však prišlo o život len od vyhlásenia prímeria. „Annanov plán musí byť plne uplatnený a politický proces musí napredovať rýchlejšie,“ povedal Obama.
USA budú s Európou pracovať na riešení ekonomickej krízy
Obama sľúbil, že USA budú s Európou pracovať na zvýšení ekonomického rastu a stability a na fiškálnej konsolidácii v snahe zabrániť prehĺbeniu finančnej krízy, ktorá postihla európske krajiny.
Názory na riešenie situácie sa však líšia, pričom Obama v tejto súvislosti zdôraznil nevyhnutnosť „spoločného a vyrovnaného prístupu v rámci celkového balíku na dosiahnutie prosperity pre občanov“. Európskych lídrov vyzval, aby svoje snahy sústredili najmä na ekonomický rast, zamestnanosť a rozpočtovú disciplínu.