Nepatria k turistickým pamiatkam a ich prekročenie je často protizákonné, dávno opustené budovy však aj napriek tomu lákajú mnoho zvedavých cestovateľov. Dan Marbaix, 33-ročný Londýnčan, nie je výnimkou. Mladý fotograf vyhľadáva budovy so zašlou slávou i celkom neznáme byty, aby ich výnimočnú atmosféru sprostredkoval aj ďalším zvedavcom.
Chlapčenská škola vo Veľkej Británii, opustený dom lekára v Nemecku, divadlo v Belgicku či honosná vila v Taliansku – zabudnuté budovy vo svojich útrobách okrem špiny a prachu ukrývajú mnoho spomienok a nádych nostalgie. Fotograf sa k nim musí šplhať, plaziť či predierať cez úzke múry, často za nemalú daň.
„Už ako tínedžer som snoril po miestach, na ktorých som nemal čo hľadať, posledné roky to však robím cielene. Rád pozorujem veci, ktoré väčšina ľudí pri pobyte v zahraničí nevidí a mám rád aj vzrušenie, ktoré sa spája so vstupom do budov. Predtým som zvykol pracovať vo veľkomestách, takže si vychutnávam ticho a pokoj opustených budov, ako aj neprítomnosť ľudí, ktorí by mi vbehli do záberu,“ hovorí Dan.
Fotograf, ktorý loví nezvyčajné zábery hlavne v Európe a USA, si pochvaľuje opustené budovy v Taliansku, Nemecku, Holandsku či Rakúsku. Často nastupuje do auta s fotoaparátom len s hmlistou predstavou o tom, kam sa vydá, mnohé miesta ho tak príjemne prekvapia. „Začal som sa stretávať s ľuďmi, ktorí robili niečo podobné. Skôr, ako som sa nazdal, som takto vypĺňal takmer každý víkend,“ uviedol fotograf.
Strach z opustených miest nemá, polícia ho však občas vyľaká. „Zanedbané a hnijúce miesta ma vystrašia zriedkavo, nehľadám žiadnych duchov. Ale keď sa musíte ukrývať pred ochrankou, ktorá od vás stojí len pár metrov, tep sa vám zvýši. Vo Veľkej Británii toho polícia veľa nenarobí, pokiaľ sa dovnútra nevlámete násilím alebo niečo neukradnete. V USA je to nelegálne a keď vás chytia, veľa závisí od momentálnej nálady policajtov. Škála je široká – od pokojného rozhovoru, pri ktorom vám dovolia dokončiť fotografovanie až po okamih, keď ležíte na zemi so zbraňou pri hlave a niekto na vás nahnevane kričí niečo po taliansky,“ prezradil Marbaix, ktorého polícia z dôvodu neoprávneného vstupu na cudzí pozemok zatkla už 20-krát. Fotograf však neľutuje. „Stojí to za to,“ dodal na záver.
www.dailymail.co.uk