Niekoľko tisíc veriacich sa v piatok zišlo na Cyrilo-metodskej národnej púti na Svätoplukovom námestí v Nitre.
Odkaz slovanských vierozvestcov si na sviatok svätého Cyrila a Metoda prišli pripomenúť predseda Národnej rady SR Andrej Danko, emeritný prezident SR Ivan Gašparovič, ministri a ďalší vrcholní predstavitelia cirkvi, verejného, politického, kultúrneho a akademického života.
Hlavný celebrant svätej omše – ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek – sa v kázni dotkol pôsobenia solúnskych bratov, ale aj problémov súčasnej doby.
Odkaz pretrváva
Ako pripomenul, Cyril a Metod k nám priniesli kresťanstvo, vytvorili písmo, preložili knihy Svätého písma, venovali sa výchove a vzdelávaniu mládeže, príprave kňazov a zušľachťovaniu mravnosti verejného a spoločenského života. Ich cesta nebola ľahká, no vytrvali a ich odkaz pretrváva dodnes.
„Napriek tomu, že svätý Konštantín zomiera vyčerpaný prácou ako 42-ročný a Metod musel stráviť tri toky v bavorskom väzení a bol opätovne obžalovaný v Ríme, napriek tomu, že ich dielo bolo po Metodovej smrti surovo rozmetané a ich žiaci vyhnaní z Veľkej Moravy, odovzdali našim predkom to najpodstatnejšie – živú kresťanskú vieru,“ vyzdvihol Rábek.
Sviatok sv. Cyrila a Metoda je podľa Danka aj sviatok slovenskej štátnosti
V tomto roku si pripomíname 1150. výročie smrti svätého Konštantína – Cyrila, ale aj rovnaké výročie vymenovania Metoda za biskupa pre Panóniu a Veľkú Moravu a tiež vysvätenie svätého Gorazda za kňaza.
„Aj po 1150 rokoch skúseností môžeme povedať, že cyrilo-metodské dedičstvo je duchovnou kostrou nášho národa, s pomocou ktorej dokážeme čeliť všetkému, s čím sa stretneme,“ skonštatoval Rábek.
Morálno-duchovné epidémie
Vo svojej kázni sa vrátil aj k historickým udalostiam a epochám, ktoré označil za morálno-duchovné epidémie. Spomenul francúzsku revolúciu aj nacizmus.
„Mnohí z nás si ešte pamätáme aj na inú epidémiu – komunizmus. Je neuveriteľné, koľko ľudí sa vložilo do služieb tejto ohavnej ideológie, ktorá má na svedomí sto miliónov nevinných zabitých obetí vo všetkých krajinách, kam sa dostala,“ poukázal Rábek. Ako dodal, ako výsledok interrupčného zákona z roku 1956 bolo za 40 rokov na Slovensku zavraždených 1 500 000 nenarodených detí. „To je genocída vlastného národa,“ povedal.
Cyril a Metod podľa Pellegriniho zaradili Slovensko medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta
Morálno-duchovné epidémie podľa neho pretrvávajú dodnes. Prezentujú sa v sladkom obale, no snažia sa človeka odtrhnúť od vzťahu k Bohu. Dotkol sa aj témy klimatických zmien, ktoré sú podľa neho dôsledkom ľudského egoizmu.
V závere omše nitriansky diecézny biskup Viliam Judák zablahoželal Rábekovi k významnému životnému jubileu a daroval mu pamätnú medailu a Proglas, ktoré vydala Nadácia Konštantína Filozofa. Proglas chce nadácia rozšíriť aj do škôl, aby si žiaci pripomenuli bohatstvo tejto básnickej skladby, dodal Judák.
Cesta do stredoveku
Po omši sa mohli pútnici presunúť na Nitriansky hrad, kde ich čakal tradičný Deň otvorených dverí. Od 13:00 do 16:00 bol voľne prístupný celý hradný areál vrátane Biskupského paláca, Baziliky sv. Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, kazematy a hradnej pivnice.
Na hrade a v podhradí bol zároveň historický festival Pribinova, ktorý návštevníkov preniesol do čias stredoveku. Jeho súčasťou bol sprievod kniežaťa Pribinu, turnaj bojovníkov a lukostrelcov, dobový trh, ponuka dobových jedál, koncerty či divadlo pre deti.