FNM: Predaj kotolne nie je skrytá privatizáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Kocourek
Vladimír Kocourek Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Fond národného majetku SR, ktorý je 100-percentným akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. (TEKO), nepovažuje predaj prešovskej kotolne za skrytú privatizáciu. „Nemôže ísť o nejakú skrytú privatizáciu, lebo my sme neodpredali akcie spoločnosti. Išlo o minimálny majetok, ktorý z pohľadu predstavenstva sa javil ako nepotrebný, čiže dubiózny. Neporušili sme žiaden zákon. Išlo o predaj kotolne komunálnej sfére, takže išlo o verejný záujem,“ povedal na dnešnej tlačovej besede viceprezident Fondu národného majetku Vladimír Kocourek.

„Pre nás to bola doplnková kotolňa. Tento majetok vytváral spoločnosti iba stratu. My sa chceme sústrediť hlavne na dlhodobé udržanie nízkej ceny tepla v Košiciach,“ dodal generálny riaditeľ košickej teplárne Ladislav Lazar.

Podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho samospráva mala eminentný záujem o túto kotolňu, aj napriek tomu, že je podľa Lazára zastaraná. „Boli na to dva dôvody. Kúpou sme chceli zabrániť, aby sa k majetku nedostala špekulatívna firma, ktorá by mohla v budúcnosti mesto vydierať odpojením zákazníkov od tepla. Druhým dôvodom bolo, že máme záujem aby tepelná koncepcia mesta Prešov bola jednotná. Považujem to za výhodnejšie, ako keby jednotlivé kotolne v meste vlastnili niekoľkí vlastníci,“ vysvetlil Hagyari.

Novým majiteľom kotolne v Prešove za 980-tisíc eur sa stala od 1. januára akciová spoločnosť Spravbytkomfort Prešov. Podľa šéfa košickej teplárne tak prešovská firma zaplatila za kotolňu o 30-tis. eur viac ako bol znalecký posudok. Súťaž na predaj kotolne by podľa Hagyariho nebola úspešná. „Do súťaže by sa nikto neprihlásil, lebo pozemky sú naše. Mali sme ešte nižšiu cenu, lebo ostatní, ktorí by sa prihlásili do súťaže, by boli špekulanti. Kto by kúpil dom, ktorý stojí na cudzom pozemku?“ dodal Lazár.

Akcionármi prešovskej firmy sú mesto Prešov, ktoré vlastní 45-percentný podiel a rakúska energetická spoločnosť Energiecomfort Wien, patriaca do holdingovej skupiny mesta Viedeň, ktorá drží zvyšok akcií. Spravbytkomfort Prešov zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou väčšinu obyvateľov mesta Prešov a obhospodaruje 50 kotolní. Prekleňovací zdroj tepla Prešov zásoboval od roku 1989 teplom a teplou vodou byty na prešovskom sídlisku Sekčov. Jeho technologické vybavenie tvoria tri horúcovodné kotly, ako palivo sa používa zemný plyn. Ročná výroba tepla je 100 tisíc gigajoulov.

Tepláreň Košice patrí k najväčším výrobcom a distributérom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku. Pôsobí na trhu s tepelnou energiou v meste Košice. Teplom na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody spoločnosť zásobuje 85 % domácností mesta Košice, podnikateľské subjekty a ďalšie inštitúcie. Z celkového odberu tvoria 65 % domácnosti, 30 % verejný sektor a 5 % priemysel. Zamestnáva 520 zamestnancov. Stopercentným akcionárom v Teplárni Košice je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Lazár
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SRTEKO Tepláreň Košice, a. s.