Prečo treba spájať dve témy – manželstvo a súdnictvo?
Pre KDH je spravodlivé a solidárne Slovensko dôležitým programovým cieľom. Nakoniec, také bolo aj heslo nášho snemu v Ružomberku v júni 2012. Je to záujem každého zodpovedného občana. Účinná spravodlivosť a bezpečnosť ľudí je prvou povinnosťou štátnej moci. KDH už dva roky vyzýva na akútne zmeny v súdnictve, ktorého dôveryhodnosť je nízka a ktorého stav kritizujú už nielen občania, ale aj investori, podnikatelia a Európska komisia. V januári 2012 som v Žiline verejne avizoval potrebu deharabinizácie justície, počnúc oddelením dnes spojených postov predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady.
Ale s návrhom samotným prichádza Smer-SD.
Áno, ale tiež pripomínam, že KDH a opozícia zvolali prvú mimoriadnu schôdzu parlamentu v tomto volebnom období práve kvôli veľmi zlej situácii v justícii. KDH podrobilo návrh Smeru odbornej a politickej analýze a vyjadrilo k nemu päť zásadných požiadaviek. Štyri z nich, vrátane zrušenia trestno-právnej imunity sudcov, Fico nakoniec akceptoval. Previerky spôsobilosti sudcov sú bodom na ďalšie rokovanie s cieľom nájsť model, ktorý bude ústavnoprávne a politicky prijateľný. My chceme presnejšie a prísnejšie kritériá na sudcov.
Nebolo lepšie udržať prorodinnú ústavnú iniciatívu ako samostatnú?
Teoreticky áno, prakticky však jej naplnenie predpokladá aj hlasy väčšinového Smeru. A nám nejde len o gesto, ale o reálnu zmenu, o silnejšiu prorodinnú politiku na Slovensku. Totiž zmysel pre ľudskú solidaritu a jej základ v našom živote sa vytvára v rodine. Podľa mňa je ochrana a podpora rodiny základom efektívnej sociálnej politiky. Čo pomáha rodine v jej funkciách a v zodpovednosti za výchovu detí, to pomáha aj celej spoločnosti a štátu. Preto sme do parlamentu predložili návrh na doplnenie Ústavy o definíciu a povinnosť štátu chrániť a podporovať manželstvo. Jeho hlavným účelom je vznik rodiny a výchova detí. Návrh podpísalo 40 zákonodarcov. Je to výnimočná iniciatíva a nezvyčajne široká podpora. Dal som si na nej záležať, stála veľa energie a času. Ale stojí to za námahu. No bez poslancov Smeru zostane len dobrým úmyslom.
S kritikou sa ozvali domáce organizácie LGBT komunít, ale aj medzinárodná asociácia gejov a lesieb.
Manželstvo je jedinečný zväzok muža a ženy. Tak to bolo od nepamäti. Práve reakcia ELGA potvrdzuje, že sa už v Európe stráca jednota obsahu a chápania základných pojmov. Že definícia manželstva podľa nich už znamená akékoľvek páry uznané za manželov. A to znamená nadštandard práv a zmenu povinností štátu a spoločnosti. To znamená, že doterajšia norma sa stáva možnosťou. A čo bolo odklonom od pravidla sa stáva normou so všetkými súvislosťami. Práve takáto absurdná reakcia potvrdzuje, že potrebujeme ústavne ukotviť definíciu manželstva.
Kedy došlo k zmene odmietavého či váhavého postoja Smeru?
Smer je v tejto agende názorovo rozmanitý, až protichodný. Na jednom konci sú europoslankyne Monika Flašíková Beňová a Katarína Neveďalová, na druhom Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. Svoj vplyv zohral Národný pochod za život v Košiciach, ale aj apely mimovládnych organizácií a osobností verejného života. 19. februára, po viac ako piatich mesiacoch od môjho písomného pozvania z 10. septembra, vyjadril predseda vládnej strany ochotu podporiť túto zmenu s tým, že očakáva zo strany KDH a opozície podporu pre ústavnú reformu justície. Na druhý deň predložil túto reformu opozičným predstaviteľom a verejnosti.
Má teda zmysel spájať tieto témy? Stojí Vám zato obviňovanie KDH z politického obchodovania?
Považujem dohodu o zmene Ústavy SR v dvoch uvedených oblastiach za potrebný a dôležitý prínos pre záujem ľudí, nie politikov či strán. Takéto postoje sme obhajovali aj v rokoch 2003 – 2009, keď boli s podporou Smeru prijaté ústavné riešenia pre Špeciálny súd a prokuratúru a ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. KDH je konštruktívnou a dôslednou opozíciou. Ponúkame skutočné riešenia pre problémy sociálne a ekonomické, aj keď doteraz nebolo vládnou väčšinou prijaté žiadne z nich. A sme pripravení podporovať, čo je rozumné, v záujme ľudí. Kritizujeme a odmietame to, čo je škodlivé.
Kriticky sa o dohode vyjadrili niektorí kolegovia z opozície, napríklad poslanci Sulík, Viskupič, Frešo, Lucia Žitňanská, Šebej, ale aj ďalší.
Dohoda o potrebných zmenách v Ústave je verejná, a nič iné, skryté neobsahuje. Najviac ju kritizujú tí, čo doviedli Slovensko k predčasným voľbám a k vláde jednej strany, alebo tí, čo ani nepodpísali návrh na doplnenie Ústavy o ochranu manželstva. Kritizovať bezdôvodne, ba falošne, to nepomáha ničomu. Áno, idú voľby. Ale tie patria k demokracii ako pravidelný a kľúčový nástroj. Našou úlohou v opozícii nie je vyčkávať, len kritizovať, plánovať, čo potom, niekedy,… Našou povinnosťou je tu a teraz niesť zodpovednosť a konať v záujme občanov. Práve predvolebné a povolebné obdobia umožňujú vykonať dôležité, niekedy historické zmeny. Či to pomôže Ficovi ako kandidátovi? Možno u niektorých si pomôže, ale u iných si poškodí.
Takže odmietate dohodu ako politický kšeft?
Samozrejme. „Nikoho nekupujem, seba nepredávam!“ To sú výstižné slová básnika a učiteľa Gorazda Zvonického, ku ktorým sa rád hlásim. Politika je pozvaním k napĺňaniu verejného záujmu, k službe dobrej veci. Nie k politikárčeniu či k zneužívaniu moci. Keď nebude fungovať politika a riešiť problémy ľudí, bude rásť tzv. antipolitika, ktorá však riešenia nedáva. Podpora rodiny a účinnejšia spravodlivosť sú dobrou vecou pre ľudí, pre Slovensko. Čas to potvrdí aj pre tých, čo dnes pochybujú.