FIGEĽ: Netreba revidovať minulosť, živiť traumy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Figeľ
Foto: SITA

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Pre zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov nie je treba podľa predsedu KDH Jána Figeľa revidovať minulosť, živiť traumy, ale je potrebné nájsť korektné odpovede, ktoré dnes poskytuje európska integrácia. „Z histórie bohatej, peknej i konfliktnej, sa treba poučiť a meniť to na spoločnú cestu, ktorá je korektná, zmierlivá a spoločná. Ak by túto otázku aj dnes nezvládali Francúzi a Nemci, ako by mohla fungovať spoločná Európa? Pritom si spôsobili oveľa viac zla, nešťastia a tragédií vo svojich dejinách. Slovensko-maďarská záťaž nie je taká veľká, aby sa nedala prekonávať,“ povedal Figeľ v rozhovore pre agentúru SITA.

Odpovede sa podľa Figeľa samozrejme žiadajú z dvoch strán. „Nielen z Bratislavy, ale aj Budapešti. Musím kriticky povedať, že aj na juh od nás narastá populizmus. Kríza, ktorej prejavom bol aj finančný kolaps Maďarskej republiky, veľké sociálne ťažkosti a preto aj nárast istého extrémizmu. Ak vláda klame, ak populisticky rozdáva nielen trinásty, ale aj ďalšie dôchodky, tak to musí skončiť zle. Potom býva odpoveďou na krízu radikalizácia. Hľadanie vinníkov, náhradné témy a žiaľ tu spadá niekedy aj ten slovensko-maďarský vzťah,“ zdôraznil Figeľ.

Na druhej strane to, čo sa deje na Slovensku, je podľa Figeľa do veľkej miery poznačené návratom Vladimíra Mečiara a Jána Slotu a dominantne Roberta Fica k moci. „Tí dvaja tu už boli a ten tretí prišiel. Niektoré témy akoby sa vrátili. Niektoré témy chcú zakrývať to, čo nekalo a nezodpovedne sa deje v ekonomike, alebo financovaní štátu. Dnes zákon o vlastenectve predkladajú tí, ktorí deformujú obraz krajiny, jej kredit,“ vyhlásil predseda KDH.

Vláde Figeľ vyčíta postup štátnych orgánov pri kauzách ako bola študentka Malinová, či pri jazykovom zákone, „ktorý postupne po trialógu s OBSE nadobúda čitateľné a jednoznačné pravidlá, potom čo spôsobil problémy, či už objektívne, alebo subjektívne. Ak sa toto obdobie skončí, aj slovensko-maďarské vzťahy sa podľa Figeľa nadýchnu viac dialógu, otvorenosti, konštruktívnosti. „Závisí to však od výsledku volieb v Maďarsku, aj na Slovensku. Spoločná európska cesta by nás mala povzbudzovať,“ dodal.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Figeľ