ZÜRICH 5. júla (WEBNOVINY) – ZÜRICH 5. júla (SITA, AFP) – Moderné technológie na určenie, či lopta prešla za bránkovú čiaru alebo nie, budú používať už na futbalových majstrovstvách sveta klubov v decembri v Japonsku, budúcoročnom Pohári konfederácií FIFA i na majstrovstvách sveta 2014 v Brazílii.
Rozhodla o tom vo štvrtok Rada Medzinárodnej futbalovej federácie pre pravidlá (IFAB). Technológie na základe jej rozhodnutia budú súčasťou futbalových pravidiel.
IFAB si počkala na výsledky testov systémov na sledovanie a spätné vyhodnotenie pohybu lopty v blízkosti bránkovej čiary.
Po celom svete sa budú môcť využívať systémy jastrabieho oka a GoalRef, ktoré prešli testovaním. Systémy pomôžu rozhodcom pri sporných momentoch.
Prezident FIFA Sepp Blatter bol dlho odporcom zavedenia technológie, názor však zmenil počas majstrovstiev sveta 2010 v Juhoafrickej republike. V osemfinálovom stretnutí medzi Anglickom a Nemeckom hlavný rozhodca Jorge Larrionda „obral“ o jasný gól Franka Lamparda, keď lopta z jeho kopačky skončila za bránkovou čiarou, ale uruguajský arbiter neuznal gól.
Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini zase ako alternatívne riešenie problému presadzuje bránkových rozhodcov.
Moderné systémy pravdepodobne už od začiatku sezóny zavedú v anglickej Premier League. Najbohatšia futbalová súťaž na svete už dávnejšie avizovala, že po schválení pravidiel systémami okamžite vybaví všetky svoje štadióny.
„Je to veľký deň pre svetový futbal. Tieto technológie sme mali v agende už niekoľko rokov,“ povedal generálny sekretár anglickej FA Alex Horne. Strážcovia futbalových pravidiel vypočuli aj hlasy fanúšikov z celého sveta po zavedení technológií. Systém GoalRef využíva magnetické polia na určenie sporných situácií, konkurenčné jastrabie oko zasa digitálne spracovanie obrazu z kamier.
Na základe ďalšieho štvrtkového rozhodnutia IFAB sa bude môcť využívať aj systém piatich rozhodcov. K tradičnej trojici pribudnú dvaja pri bránkach, aby pomáhali pri posudzovaní sporných situácií. Využitie piatich arbitrov bude záležať len na organizátoroch súťaží či turnajov. Rovnaký systém úspešne otestovali na nedávnom európskom šampionáte v Poľsku a na Ukrajine i vo finále Ligy majstrov.
Členovia IFAB súhlasili so zrušením zákazu nosenia šatiek, čím otvorili cestu tohto športu predovšetkým do moslimských krajín. Doteraz platil zákaz z obáv o bezpečnosť hráčok. Najmä krajiny z Ázie volali po zrušení zákazu nosenia hidžábu, podľa názoru ich predstaviteľov išlo o predsudok, ktorý mal vážne následky a znemožňoval ženám hrať futbal.
Nosenie špeciálnej pokrývky hlavy žien zakázala FIFA v roku 2007 z bezpečnostných dôvodov. Nový dizajn hidžábu, na ktorého vývoji sa podieľala nemecko-dánska firma, by mal predísť potenciálnym zraneniam krčnej časti tela.