Ficova vláda odblokovala predaj podielu v SPP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spp
Žiadatelia o grant môžu svoje projekty elektronicky posielať do 27. júna. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Ministri odblokovali predaj 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).

Vládny kabinet stredajšom rokovaní schválil návrhy dokumentov, ktoré by mal štát ako 51-percentný akcionár Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) podpísať s potenciálne novým vlastníkom 49-percentného podielu plynární.

Minoritným akcionárom najväčšieho slovenského dodávateľa zemného plynu by sa mala stať česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH).

Tá by mala kúpiť od spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez firmu Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej zahraniční investori vlastnia minoritný podiel SPP. Štát schválením potrebných dokumentov sa tak definitívne vzdal predkupného práva na predávaný podiel plynární.

Štát chce kontrolu nad cenotvorbou

Fico, SPP
Foto: SITA/Marián Peiger

Podľa schválených dokumentov, potrebných na ukončenie celej transakcie, by mohlo Slovensko najneskôr do konca budúceho roka získať 100-percentný podiel v samotnej materskej spoločnosti SPP. Štát by tak získal kontrolu nad cenotvorbou v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.

V hlavných dcérskych spoločnostiach slovenského dominantného dodávateľa zemného plynu, v SPP-distribúcia a vo firme Eustream, by mal byť majoritným akcionárom samotný SPP s 51-percentným podielom a skupina EPH s 49-percentným podielom, ktorá v nich bude mať manažérsku kontrolu.

Nové rozdelenie akcií skupiny SPP, na ktorom sa dohodli Fond národného majetku SR, Ministerstvo hospodárstva SR a EPH, ešte nemusí byť konečné. Reorganizáciu skupiny SPP totiž uskutočnia zainteresované strany na základe hĺbkového auditu po vstupe EPH do Slovak Gas Holding. Audit bude mať právo vykonať štát.

Materská spoločnosť SPP by mala v súčasnosti stáť podľa ministra Malatinského približne 120 mil. eur. “Ak by teda štát chcel odkúpiť 49 % akcií SPP, tak by ho to vyšlo na zhruba 58,8 mil. eur,“ podotkol po stredajšom rokovaní vlády Malatinský.

Minister si vie predstaviť, že by Slovensko kúpu zvyšných 49 % akcií SPP financovalo z vyplácaných dividend. “Či skutočne pôjdeme do 100 % SPP, máme ešte zhruba štvrťroka,“ upozornil Malatinský.

Video: Minister Tomáš Malatinský o odblokovaní predaja SPP

Zriadia pozíciu interného audítora

RWE
Foto: SITA/AP

Po vstupe EPH do SPP by si malo podľa schválených dokumentov Slovensko polepšiť, čo sa týka jeho manažérskeho postavenia ako 51-percentného akcionára SPP. Doteraz mal totiž štát aj napriek svojej majorite menšie zastúpenie v predstavenstve spoločnosti, ako minoritný akcionár.

“Okrem toho sa zriadi pozícia interného audítora v každej z kľúčových spoločností skupiny SPP. Audítor bude menovaný a organizačne a funkčne podriadený iba predstavenstvu a bude nominovaný na návrh slovenskej strany,“ doplnilo ministerstvo.

Slovenská strana cez novú akcionársku zmluvu získala tiež lepšiu kontrolu nad dcérskymi spoločnosťami SPP a zaistila si rozšírenie definície spoločností hlavnej skupiny SPP. Po novom do tejto novo definovanej kategórie spadá aj spoločnosť Nafta, a.s., ako aj dcérska spoločnosť pôsobiaca na českom trhu SPP CZ.

Česi dostanú podporu na nové projekty

Eustream
Foto: SITA/Martin Havran

Podľa novej akcionárskej zmluvy, EPH prostredníctvom svojich zástupcov v orgánoch SPP zabezpečí, aby predstavenstvo predkladalo valnému zhromaždeniu návrhy na rozdelenie zisku tak, aby ročné dividendy boli v období piatich rokov po jeho vstupe v ročnej výške minimálne 600 mil. eur.

“Okrem toho slovenská strana bude mať právo do 30. júna 2013 požiadať o výplatu mimoriadnej dividendy,“ spresnilo ministerstvo.

Po vstupe EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T, do plynární by sa malo zabudnúť aj na viaceré arbitrážne nároky. Ide najmä o nároky spojené s údajnou stratou SPP v regulovanom sektore domácností z rokov 2008 až 2013.

Súčasní zahraniční akcionári SPP sa taktiež dohodli so štátom, že po vstupe EPH do SPP sa vzájomne vzdajú nárokov vyplývajúcich z aktuálne platnej akcionárskej zmluvy, ktoré sa týkajú režimu cenovej regulácie od roku 2002, ako aj nárokov týkajúcich sa riadenia skupiny SPP zo strany jej akcionárov.

Hospodársky výbor mimoriadne o SPP

Predajom 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu sa bude vo štvrtok na mimoriadnom rokovaní zaoberať parlamentný výbor pre hospodárstvo. Ako uviedol v stredu pre agentúru SITA predseda výboru Ján Hudacký (KDH), dôvodom je netransparentnosť prezentácie celého procesu.

Na otázky poslancov príde odpovedať minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Problém podľa Hudackého nie je v predaji vlastníckych podielov, ale v reorganizácii v rámci SPP.

„Nevieme tiež za akých podmienok získa štát 49 percent, aby si zabezpečil sto percent v materskej spoločnosti,“ uviedol Hudacký s tým, že materská spoločnosť bude bez aktív. Reálne bude totiž majetok v dcérskych spoločnostiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KřetinskýJán HudackýTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel