BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Štát bude prispievať školám na žiakov, ktorí sa zúčastnia v škole v prírode alebo na lyžiarskom výcviku. Umožní to pozmeňujúci návrh poslanca NR SR za Smer-SD Ľubomíra Petráka k novele školského zákona, ktorý vo štvrtok schválil školský výbor parlamentu. Ide o jedno z 15 opatrení, ktoré sa nachádza v sociálnom balíčku Smeru-SD. Ten schválil májový snem strany.
Fico predstavil druhý sociálny balíček, má 15 opatrení
Petrákov návrh umožní vytvoriť možnosť poskytnúť príspevok na organizovanie školy v prírode v základnej škole a na organizovanie kurzov pohybových aktivít v prírode v školách pripravujúcich na povolanie (základnej škole, strednej škole vrátane špeciálnych škôl). Výška príspevku na žiaka bude závislá od disponibilných zdrojov ministerstva školstva a ministerstva vnútra vyčlenených na tento účel a počtu žiakov v príslušných ročníkoch škôl.
Škola môže príspevky použiť len jedenkrát za celé štúdium
„Cieľom tohto návrhu je zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu v školách, a to účasťou žiakov na uvedených aktivitách,“ povedal Petrák vo štvrtok pre agentúru SITA s tým, že príspevok je určený len na uvedený účel. Pre adresnosť príspevkov môže škola príspevky použiť len jedenkrát za celé štúdium na žiaka príslušného druhu školy.
Robert Fico na sneme avizoval, že vláda poskytne príspevok na úhradu časti poplatku za pobyt žiakov piatych ročníkov základných škôl na školy v prírode 100 eur, žiakov siedmych ročníkov základných škôl a študentov tretích ročníkov stredných škôl na lyžiarske kurzy v sume 150 eur. Takýto príspevok má získať 120-tisíc žiakov a študentov.
Školský výbor odporučil parlamentu schváliť novelu školského zákona. Z návrhu vyplýva, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a následne sa uskutoční úplne nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy opäť navrhne zriaďovateľovi.
Posunul sa aj termín zápisu detí
Tento návrh bude už pre zriaďovateľa záväzný. Podľa súčasného znenia zákona o štátnej správe v školstve zriaďovateľ vymenúva riaditeľa školy na návrh rady školy na základe výberového konania. Návrh rady školy je pritom pre zriaďovateľa školy záväzný. Ministerstvo však navrhovalo právo veta pre zriaďovateľa, ak nesúhlasil s kandidátom navrhnutým radou školy. Proti pôvodnému návrhu ministerstva vystúpili školské odbory, Slovenská komora učiteľov, ale aj Generálna prokuratúra SR.
Navrhovaná úprava ministerstva podľa odborárov potierala demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy, vytvárala priestor pre politické nominácie riaditeľov, korupciu a rodinkárstvo a potierala princíp rovnosti príležitostí. Rezort školstva sa preto rozhodol pre kompromisné riešenie, ktoré zachováva právo veta pre zriaďovateľa v prvom výberovom konaní a zároveň sa ponecháva demokratické postavenie rady školy.
Jednou z ďalších dôležitých zmien je plánovaný posun termínu zápisu detí do prvého ročníka v základných školách. Zápis sa z pôvodného termínu od polovice januára do polovice februára posunie na nový termín, a to od začiatku do konca apríla. Odborári pritom hovoria o pozitívnej zmene vzhľadom na to, že u detí v tomto veku môže trojmesačné obdobie zohrávať významnú úlohu v ich vývine.
Základné a stredné školy budú môcť po novom vzdelávacie štandardy využiť ako učebné osnovy.