Fico predstavil druhý sociálny balíček, má 15 opatrení

Smer schválil druhý balíček 15 sociálnych opatrení
Predseda vlády SR Robert Fico počas pracovného snemu strany Smer, ktorý sa niesol pod heslom 'Sociálne opatrenia pre ľudí',a rozhodli na ňom o prijatí druhého sociálneho balíčka. Bratislava, 23. máj 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Smer-SD v sobotu na pracovnom sneme, ktorého heslom bolo „Sociálne opatrenia pre ľudí“, prijal druhý sociálny balíček. Ide o opatrenia, ktoré majú pomôcť mladým, rodinám i starším.

Obrazom: Smer-SD schválil druhý balíček 15 sociálnych opatrení

Smer chystá aj tretí balíček

Celý druhý balíček by mal podľa premiéra Roberta Fica stáť 200 miliónov eur. „Všetky tieto opatrenia by mali byť realizované počnúc dnešným dňom až do marca 2016, kedy budú voľby do parlamentu,“ povedal premiér. Nevylučuje, že sa bude parlament týmito opatreniami zaoberať na samostatnej schôdzi.

Vlajkovou loďou je podľa Fica zníženie DPH na základné potraviny na desať percent. Ide o mlieko, mäso, pečivo, sladkovodné ryby. Fico sľúbil, že zvýši minimálnu mzdu. Od roku 2016 by mala dosiahnuť 400 eur. „Minimálnu mzdu nikdy nezrušíme,“ vyhlásil Fico.

Čo hovoríte na druhý sociálny balíček 15 opatrení, ktorý predstavil premiér Robert Fico?

Smer-SD chce predložiť do parlamentných volieb alternatívu stabilného vládnutia. „Chceme, aby štát, keď sa mu darí, sa podelil aj s občanmi. V tomto duchu sme schválili druhý sociálny balíček. Balíčky sú systémovým krokom v našej práci. Sme pripravení prijímať opatrenia, z ktorých ľudia budú mať prospech,“ zdôraznil Fico.

Podľa neho jeho vláda urobila poriadok vo verejných financiách, dlh je pod tromi percentami, klesá nezamestnanosť, má efektívny výber daní, úspešne bojuje s daňovými únikmi. „Preto sme prijali v roku 2014 prvý sociálny balíček. Ten je už prakticky naplnený. Po úspešnom prvom balíčku bez zvýšenia deficitu sme sa rozhodli pre druhý balíček,“ uviedol Fico s tým, že v decembri príde aj tretí balíček, ktorý sa stane súčasťou programového vyhlásenia vlády, ak bude Smer-SD vo vláde aj po marci 2016.

Predseda Smeru zároveň avizuje, že strana bude koncom tohto roka pripravovať tretí sociálny balíček. „Tento tretí sociálny balík sa stane súčasťou nového programového vyhlásenia vlády za predpokladu, že Smer-sociálna demokracia bude súčasťou novej vlády,“ povedal Fico.

Snem, ktorí riadil ako predsedajúci Pavol Paška, otvorila hymna SR. Pašku do tejto funkcie navrhlo predsedníctvo. Delegáti ho za predsedajúceho schválili. Paška je podpredseda strany. V novembri po kauze nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu odstúpil z pozície predsedu Národnej rady SR a vzdal sa poslaneckého mandátu.

Silnú pozíciu v strane si však udržal. Predsedajúcim bol aj na výročnom sneme, ktorý sa konal tesne po jeho odchode z parlamentu. To, aby Paška viedol snem, navrhol Robert Fico. „Ľudia čakajú na výsledky snemu,“ povedal Paška po úvodnom hlasovaní. Zároveň konštatoval, že pozvaných bolo 280 delegátov, z nich prišlo 253.

Fico hodnotil aj prvý balíček

Premiér Fico sa vo svojom príhovore venoval aj prvému sociálnemu balíčku. Z opatrení, ktoré Smer-SD predstavil v júni 2014, zatiaľ schválili 12. Ešte tak ostávajú tri opatrenia, a to podpora technologických start-upov, uhrádzanie DPH až po prijatí platby za faktúru a zníženie cien plynu pre domácnosti.

Medzi opatreniami, ktoré už v praxi fungujú, sú aj vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov. „Po polroku môžeme konštatovať obrovský úspech,“ uviedol Fico. Ako povedal, dodnes sa zaregistrovalo 760-tisíc cestujúcich. Podľa predsedu vlády vďaka tomuto opatreniu ľudia prestali menej využívať autá a viac vlaky. Podobné opatrenie sa týka aj ľudí, ktorí cestujú vlakom za prácou. Tým prvý sociálny balíček zvýšil zľavy na cestovanie vlakom.

Medzi ďalšie schválené opatrenia z prvého sociálneho balíčka patrí zvýšenie odvodových úľav pri práci študentov na dohodu, zvýšenie príspevku na asistentov zdravotne postihnutých žiakov, daňové úľavy zamestnávateľom poskytujúcim odbornú prácu, daňové úľavy na výskum a vývoj, zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami, zavedenie minimálneho dôchodku, zvýšenie vianočného príspevku, dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi, zvýšenie kapacít jaslí a materských škôl.

Opatrenia z druhého sociálneho balíčka

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané druhy potravín, ako sú chlieb, pečivo, či mlieko sa má od začiatku budúceho roka znížiť zo súčasných 20 na desať percent.

Ide o jedno z hlavných opatrení druhého sociálneho balíčka, ktoré na pracovnom sneme Smeru-SD predstavil premiér Robert Fico. „Okruh základných potravín bude veľmi starostlivo vybraný,“ povedal. V tejto súvislosti chce vláda podpísať memorandá s obchodnými reťazcami, aby sa zníženie DPH premietlo do cien vybraných potravín.

Ako uviedol premiér na tlačovej besede, zníženie DPH za vybrané potraviny na 10 percent je v pozitívnom zmysle „brutálne“. Ak by sa podľa neho DPH znížila na 19 percent, nemalo by to pre občanov žiadny význam, keďže by to neuvidel na cene potravín. „Zníženie dane o 10 percent je zníženie výrobku o 10 percent,“ povedal. Toto opatrenie by podľa neho malo stáť do 100 miliónov eur. Fico pritom nevylučuje, že sa okruh potravín, na ktoré sa bude uplatňovať 10-percentná DPH, bude postupne rozširovať.

Vláda chce tiež pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka dosahuje 380 eur. „Chceme od začiatku budúceho roka zvýšiť minimálnu mzdu tak, aby sa míľovými krokmi priblížila k hranici 400 eur,“ povedal Fico.

Ďalším opatrením z druhého sociálneho balíčka má byť špeciálny program pomoci pre okresy s nezamestnanosťou nad 20 percent.

„Bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných a súkromných investícií, budovania cestnej infraštruktúry a podpory zamestnávania a budovania verejných inštitúcií,“ oznámil premiér. oznámil premiér. Pôjde podľa neho napríklad o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava, Poltár, či Sabinov.

Smer-SD chce podporiť aj mladé rodiny. Jedným z opatrení je zvýšenie materskej dávky. Tá by mala podľa Fica stúpnuť zo súčasných 65 na 70 percent hrubej mzdy. „Pokiaľ budeme mať na to budúci rok, pôjdeme až na 75 percent,“ tvrdí predseda Smeru.

Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur. Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle, či škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do 3 rokov veku dieťaťa.

Smer chce tiež zjednodušiť administratívnu náročnosť pri poskytovaní tohto príspevku tak, aby rodič nepreukazoval výdavky na jasle, či škôlku každý mesiac.

Do druhého sociálneho balíčka sa dostala podpora pri rozšírení kapacity materských škôl, ktorý je už súčasťou prvého balíčka. „Ide o pokračovanie projektu, kde chceme uspokojiť čo najviac žiadostí miest a obcí,“ uviedol Fico.

Ďalším opatrením je výstavba základných škôl modulového typu v regiónoch, kde je nedostatok školských kapacít. Vláda chce tiež poskytovať príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy.

Má ísť o príspevok na úhradu časti poplatku za pobyt žiakov piatych ročníkov základných škôl na školy v prírode úrovni 100 eur, žiakov siedmych ročníkov základných škôl a študentov tretích ročníkov stredných škôl na lyžiarske kurzy v sume 150 eur. Takýto príspevok má získať 120-tisíc žiakov a študentov.

Sociálne slabšie rodiny by mali získať nárok na pobyt v štátnych zariadeniach rezortov obrany a vnútra.

Podľa Fica by tento nárok malo získať približne 20-tisíc ľudí. Smer-SD tiež plánuje znížiť doplatky za lieky pre dôchodcov a zaviesť limit na doplatky za lieky pre deti do 6 rokov. Ľudia nad 62 rokov by podľa Fica mali za lieky zaplatiť doplatky v sume najviac 25 eur za štvrťrok namiesto súčasných 42 eur za kvartál. Na deti do šesť rokov by mala zaviesť hranica na doplatky za lieky do osem eur za štvrťrok.

Zdravotníctva sa má týkať aj ďalšie opatrenie, a to obnova priestorov štátnych nemocníc.

Podľa Fica by to mali viesť k humanizácii nemocničného prostredia. Dvanástym sociálnym opatrením má byť príspevok na zatepľovanie domov a energetických investícií v bytovkách. Pri úplnom zateplení rodinného domu by mali ľudia získať príspevok v sume 30 percent nákladov na zateplenie. Okrem toho Štátny fond rozvoja bývania odpustí 15 percent z istiny úverov na rekonštrukciu bytových domov.

Ďalším opatrením je príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie. Má ísť o úhradu časti ceny pri kúpe fotovoltických panelov, veterných turbín, solárnych panelov, kotlov na biomasu a veterných čerpadiel. Podpora štátu má byť vo forme poukážok, ktoré pokryjú časť nákladov na kúpu zariadení.

Vláda tiež chystá opatrenie na zavedenie lacného bankového účtu pre všetkých, čo bude podľa Fica stáť banky 70 miliónov eur. „Každý občan bude mať nárok na jeden bankový účet za zvýhodnenú cenu,“ povedal Fico. Väčšina ľudí by mala získať nárok na bankový účet v sume do 3 eur a ľudia s nízkym príjmom by mali mať bankový účet zdarma.

Posledným, pätnástym, opatrením z druhého balíčka je fakturácia bez dane z pridanej hodnoty medzi dodávateľmi v stavebníctve. Podľa premiéra by DPH štátu odviedla až posledná firma v reťazci. „Týmto sa zamedzí nadmerným odpočtom v priebehu dodávok stavebných prác a rovnako sa chránia firmy, ktoré často museli platiť DPH, hoci nemali uhradené faktúry,“ povedal Fico na tlačovej besede.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol PaškaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDVláda SR