Slovensko je pripravené poskytnúť Moldavsku svoje skúsenosti z rokovaní pred vstupom do Európskej únie (EÚ). Na spoločnej tlačovej konferencii s moldavským premiérom Dorinom Receanom to uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Dodal, že Moldavsko prejavilo záujem napríklad o slovenské skúsenosti z oblasti poľnohospodárstva. Vyjadril sa tiež, že Moldavsku drží palce v jeho úsilí vstúpiť do EÚ a praje mu čo najrýchlejšie ukončenie prístupových rokovaní a vstup do Únie. Dodal, že s Receanom spoločne konštatovali, že „členstvo v EÚ je to najlepšie, čo dané krajiny môžu urobiť„.
Akcentoval, že Slovensku prinieslo členstvo veľký rozmach, podotkol ale, že v EÚ nie raz vnímal rozdiely v prístupe veľkých a malých štátov. V tomto smere poukázal Fico na potrebu spolupráce medzi malými členskými štátmi. Vyjadril záujem spolupracovať s Moldavskom, ak vstúpi do EÚ.
Krajiny zdieľajú jasné nastavenie
Moldavský premiér zdôraznil, že obe krajiny zdieľajú jasné nastavenie, pokiaľ ide rozvoj ich krajín. Zadanie je podľa neho jasné, a to aby sa Moldavsko stalo súčasťou Únie, v tomto smere spomenul referendum o vstupe do EÚ, ktoré sa v jeho krajine bude čoskoro konať.
Fico, Pellegrini a Žiga podpísali memorandum o zahraničnej politike, deklaruje nespochybniteľné členstvo Slovenska v EÚ a NATO (foto)
Vyzdvihol tiež rozličné benefity, ktoré Slovensku vstup do Únie pred 20 rokmi priniesol, spomenul hospodársku či sociálnu oblasť. Vyslovil názor, že obyvateľstvo musí cítiť rozdiel v životnej úrovni v porovnaní s časom pred vstupom do EÚ. Dodal, že by radi zlepšili a zintenzívnili i hospodársku spoluprácu so Slovenskom, hovoril o určitom rámci spolupráce, z ktorého by profitovali oba štáty.
Žiadne rušivé politické otázky
Robert Fico zdôraznil, že medzi Slovenskom a Moldavskom nie sú žiadne otvorené a rušivé politické otázky, vďaka čomu sa môžu sústreďovať na zlepšovanie spolupráce v zásadných ekonomických i politických záležitostiach.
„Vzájomný obrat medzi SR a Moldavskou republikou je vcelku zaujímavý, pohybuje sa na úrovni okolo 120 až 130 miliónov eur. Napriek tomu sa spoločne domnievame, že je priestor na zvýšenie tohto obratu a na čulejšiu komunikáciu a spoluprácu podnikateľského priestoru zo Slovenska aj z Moldavskej republiky,“ uviedol predseda slovenskej vlády.
Pomoc Moldavsku v rámci programu Slovak Aid
Pripomenul tiež, že Slovensko výrazne spolupracuje na pomoci Moldavsku v rámci programu Slovak Aid, podľa jeho slov išlo dosiaľ približne o stovku projektov v celkovom objeme približne 10 miliónov eur. Zdôraznil, že pri nastavovaní nových parametrov Slovak Aid sa Moldavsko nachádza vysoko v medzi prioritami.
Kyjev je sklamaný z výrokov Fica o ukrajinských vojakoch, sú v rozpore s existujúcou spoluprácou medzi krajinami
V rámci stretnutia ministri financií oboch štátov, Ladislav Kamenický (Smer-SD) za SR a za Moldavsko Victoria Belous, podpísali Protokolu k Zmluve medzi SR a Moldavskom o zamedzení dvojitého zdanenia.