V časoch, kedy sú nehnuteľnosti čoraz nedostupnejšie a ľudia sa kvôli bývaniu vo vlastnom musia zaťažiť nevýhodnými hypotékami, znie predstava priestranného domu za necelých dvesto eur ako utópia. Bývalému učiteľovi a farmárovi z Oxfordshire sa ju však podarilo premeniť na skutočnosť. Zanietený dôchodca si na záhrade postavil unikátny hlinený dom, ktorý pripomína kulisy z trilógie Pán prsteňov. Vďaka ekologickému prístupu sa mu podarilo udržať ceny na dne.
Predtým, ako sa 59-ročný Michael Buck pustil do stavby „hobiteho domu“, stanovil si tri podmienky – použije len materiály, ktoré voľne nájde, pri stavbe nepoužije žiadne pomôcky na elektrický pohon a cenu domu sa pokúsi udržať čo najbližšie k nule. K tomu mu dopomohla aj skutočnosť, že dom staval vo vlastnej záhrade a keďže stavbu označil za letné sídlo, nepotreboval platiť za pozemok ani za špeciálne povolenia.
Bývalému učiteľovi trvalo dva roky, kým zozbieral potrebný materiál a dokončil konštrukciu. Využil na to hlavne zmes hliny, piesku, slamy, hnojiva a vody. Na stavbu podlahy využil aj susedov nefunkčný čln, okenné sklá si zobral zo starého nákladného auta. Steny natrel zmesou prírodnej živice a kriedy. Hoci dom nemá vlastnú elektrinu, vyhrievanie zabezpečujú kachle a voda tu tečie zadarmo – treba ju však doniesť z neďalekého prameňa. V dome nechýba kuchyňa, jedáleň a spálňa s obývačkou, ktoré sa vďaka priečke tiahnu cez dve „poschodia“. Plytká studňa slúži aj ako chladnička a v lete udržiava nápoje príjemne vychladené. Na dvore nechýba jednoduchá kompostová toaleta.
„Zakorenila sa tu myšlienka, že ľudia musia stráviť celý život platením hypotéky a robením vecí, ktoré nemajú radi – práve tomu som sa chcel postaviť. Využil som hlavne prírodné materiály – chcel som dom, ktorý sa bude hodiť do okolitej krajiny namiesto toho, aby ju narúšal,“ uviedol Buck o dome, ktorý s výnimkou okien tvorí len biologicky rozložiteľný materiál.
„Dom ma pôvodne nemal stál nič, ale nie všetko vyšlo tak, ako som si želal, tak som na jeho stavbu nakoniec minul 150 libier (asi 180 eur). Stále však verím, že domy nemusia byť drahé. Dom nemusí stáť majland, potrebujete len trochu zeme, aby ste ho postavili,“ myslí si farmár.
„S dôkladnou starostlivosťou vydrží tento dom navždy, bez nej sa prirodzene vráti zemi,“ dodal Buck, ktorý dom momentálne prenajíma. Nájomníčka, ktorá pracuje na neďalekej farme, mu však pre zachovnie filozofie stavby neplatí mincami, ale kravským mliekom.
www.express.co.uk