BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Extrémizmus na Slovensku prešiel postupne z anonymity cez občianske združenia až na politickú scénu. Konštatuje to Správa o plnení úloh vyplývajúcich z Koncepcie boja proti extrémizmu s aktualizáciou úloh, ktorú rezort vnútra poslal do medzirezortného pripomienkového konania.
Podľa dokumentu zneužívajú extrémisti pri svojej snahe preniknúť na politickú scénu problémy sociálne znevýhodnených a neprispôsobivých skupín obyvateľov. Pritom zámerne využívajú frustráciu miestnych obyvateľov najmä na zviditeľnenie, demonštrovanie vlastných schopností, politické aktivity či strety s políciou.
Z konkrétnych subjektov za rok 2011 spomína správa aktivity občianskeho združenia Slovenská pospolitosť, ktorá sa „hlási k nacionalizmu, pričom jej nie sú cudzie ani rasistické a xenofóbne názory,“ uvádza sa v dokumente, ktorý tiež pripomína, že na podporu Slovenskej pospolitosti vystupovalo aj združenie Nové slobodné Slovensko a neregistrované hnutie Národný odpor a Kysucký vzdor.
Podľa správy narástol počas minulého roka počet organizovaných protestných zhromaždení, ktoré zneužívali prívrženci extrémizmu. Išlo o protesty zamerané predovšetkým na kritiku rozpočtových opatrení a ekonomickej situácie, kritiku systému a medializované kauzy a „anticiganizmus“. Rezort vnútra si v správe všimol, že na organizovanie týchto zhromaždení ako aj na šírenie nenávistných prejavov bol využívaný predovšetkým internet.
Polícia eviduje za minulý rok 242 trestných činov extrémizmu. Z nich objasnili 108 prípadov, čo predstavuje 44,6 percent. Rok 2010 bol podľa správy na objasnenie takýchto trestných činov úspešnejší, keď bolo objasnených 92 percent prípadov. Objasnenosť v rokoch 2009 až 2007 bola na úrovni okolo 55 percent.