Zlyhanie Ruska pri poskytovaní adekvátnej lekárskej starostlivosti väznenému právnikovi Sergejovi Magnitskému mohlo v roku 2009 viesť k jeho smrti. Uviedol to v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Súd tiež Rusku nariadil vyplatiť Magnitského vdove a matke odškodné 34-tisíc eur. Ruské ministerstvo spravodlivosti rozhodnutie súdu skúma a zváži, či sa odvolá.
Väzňovi odopierali zdravotnú starostlivosť
Expert na účtovníctvo Magnitskij pracoval pre medzinárodnú investičnú firmu. Tvrdil, že u ruských predstaviteľov odhalil daňový podvod vo výške 230 miliónov dolárov (v prepočte približne 207 miliónov eur). Následne ho zatkli a samotného obvinili z vyhýbania sa plateniu daní.
USA potrestali Rusov sankciami v prípade smrti Magnitského
Magnitskij zomrel vo veku 37 rokov po roku vo vyšetrovacej väzbe a ruský súd ho po štyroch rokoch uznal vinným zo sprenevery. Ruská prezidentská komisia dospela k záveru, že Magnitského vo väzbe bili a odopierali mu zdravotnú starostlivosť.
Porušili ľudské práva
ESĽP skonštatoval, že ruské úrady „zjavne nedostatočne“ liečili Magnitského pankreatitídu a iné zdravotné problémy a „nezmyselne ohrozili jeho život“. Súd rozhodol, že spôsob zadržania Magnitského, vyšetrovanie jeho smrti a odsúdenie po smrti porušili jeho práva.
Doteraz však za to nikoho neodsúdili. Dvoch väzenských lekárov síce obvinili z nedbanlivosti vedúcej k jeho smrti, avšak zatiaľ čo prvého súd v roku 2013 oslobodil, druhý lekár nečelil spravodlivosti pre uplynutie premlčacej doby.
Ruská justícia odsúdila nebožtíka štyri roky po jeho smrti
Spojené štáty po smrti právnika prijali takzvaný Magnitského zákon, na základe ktorého môžu uvaliť finančné sankcie alebo cestovné obmedzenia na ruských predstaviteľov, ktorí porušujú ľudské práva. Neskôr sa začal vzťahovať aj na skorumpovaných predstaviteľov štátov po celom svete. Podobnú právnu normu prijali aj iné krajiny.