EMA bude musieť niektoré svoje úlohy zanedbávať
Európska lieková agentúra (EMA) pôvodne očakávala, že si po vynútenom sťahovaní z Londýna do Amsterdamu prenesie zhruba 80 % zamestnancov. Ako však teraz oznámila, toto číslo bude nakoniec menšie – príde o takmer tretinu súčasných pracovníkov. Informoval o tom portál Dutchnews.
„Je zrejmé, že agentúra stratí viac personálu, ako pôvodne očakávala,“ uviedla EMA vo svojom vyhlásení. Celkovo EMA očakáva úbytok zamestnancov na úrovni približne 30 %, pričom podľa nej je vysoká neistota v otázke udržania ďalších pracovníkov v strednodobom horizonte.
Problémom sú holandské zákony, platy, bývanie aj školy
Niektorí zo zamestnancov už dali výpovede a hľadajú si inú prácu ešte pred sťahovaním EMA, ktoré vyvolal brexit.
Na príčine tejto situácie sú holandské zákony, ktoré nedovoľujú reťazenie pracovných zmlúv na určitý čas. EMA zamestnáva 135 ľudí na krátkodobé zmluvy.
Ďalšou z možných príčin je aj pravidlo, podľa ktorého zamestnanci európskych agentúr dostávajú plat podľa nákladov na život v krajine, kde príslušná agentúra sídli. Pri niektorých zamestnancoch EMA by to znamenalo zredukovanie platov o 24 %.
Tí, ktorí sa plánujú presťahovať, sa zase boria s problémom nedostatku ubytovania v Amsterdame. Agentúra im odporúča hľadať si ubytovanie v iných mestách, ako napríklad v Haagu či Rotterdame.
V Amsterdame tiež neexistujú verejné medzinárodné školy, takže rodičia sa musia obrátiť na drahé súkromné školy, alebo hľadať školy v iných mestách.
Hľadajú nových ľudí
Agentúra už odštartovala nábor nových pracovníkov, aby nahradila odchádzajúcich. I tak však očakáva, že niektoré úlohy budú musieť ísť do úzadia. Ide napríklad o medzinárodnú spoluprácu či tvorbu a revíziu smerníc.
Situáciu jej komplikuje aj to, že sa bude musieť sťahovať dvakrát. Určené priestory totiž nebudú hotové načas, teda do 29. marca budúceho roka. Agentúra preto bude najprv musieť fungovať v rôznych priestoroch a sťahovať sa po dokončení sídla druhý raz. Nové sídlo EMA nebude pripravené skôr ako v novembri 2019.
EMA sa musí presťahovať z Londýna po tom, čo Veľká Británia opustí Európsku úniu. V novembri minulého roka sa rozhodovalo o novom sídle, pričom kandidatúru podalo aj Slovensko. Jeho ponuka však nepostúpila ani do druhého kola.
Po niekoľkých kolách hlasovaní ostali vo finále s rovnakým počtom hlasov Miláno a Amsterdam, o definitívnom výsledku rozhodol napokon žreb.