BUDAPEŠŤ 15. augusta (WEBNOVINY) – Vychádzajúca hviezda maďarskej krajne pravicovej strany Jobbik Csanád Szegedi, ktorý sa stal obľúbeným vďaka svojej tvrdej antisemitskej rétorike, zistil, že je Žid.
Zakladajúci člen zakázanej Maďarskej gardy a europoslanec za Jobbik po týždňoch špekulácií sám uznal svoj židovský pôvod. Jeho babička prežila deportáciu do Osviečimu, starý otec zahynul v ďalšom pracovnom tábore.
Politická kariéra 30-ročného politika ide od tej doby dolu vodou. Szegedi sa vzdal všetkých straníckých funkcii a vystúpil aj z Maďarskej gardy. Informovala o tom agentúra AP.
Strana pod vedením Gábora Vonu teraz chce aj jeho funkciu v Bruseli. Tvrdia však, že dôvodom na odovzdanie mandátu nie je Csanádov pôvod, ale podozrenie z úplatkárstva.
„Nemáme inú možnosť, ako ho požiadať, aby vrátil svoj mandát v Európskom parlamente,“ povedal Vona a doplnil: „Jobbik neskúma pôvod svojich členov, ale to, čo urobili pre národ.“
Faktom je, že antisemitský politik sa snažil informáciu o svojich židovských predkoch zatajiť. Dôkazom je nahrávka rozhovoru jeho s bývalým trestancom Zoltánom Ambrusom. Ten kontaktoval krajne pravicového europoslanca s tým, že má informácie o jeho pôvode.
Szegedi mu za mlčanie ponúkol dotácie z eurofondov i prácu v Bruseli. Ambrus úplatok neprijal. Podľa jeho slov mu išlo o to, aby ho vytlačil z čela Jobbiku a oslabil stranu.
Samotný europoslanec schôdzku s bývalým trestancom priznal, ale tvrdí, že nahrávka bola „nešpecifickým spôsobom upravená“.
Antisemitizmus odmieta
Pre maďarské média priznal, že po stretnutí s Ambrusom mal dlhý rozhovor s babičkou.
Spýtal sa jej, čo sa stalo. Je jedinou z rodiny, ktorá prežila pobyty v táboroch v Osviečime a Dachau.
Judaizmus hlása, že viera sa prenáša z matky na syna. Szegedi však toto odmieta a sám seba označuje ako „niekoho so židovským pôvodom“. Pred časom vyhlásil, že je 100-percentný Maďar.
V rozhovore pre maďarskú televíziu Hir TV poprel, že by mal antisemitské vyhlásenia. Opak dokázali archívne televízne zábery. V novembri 2010 obvinil Židov, že stoja za rozsiahlou privatizáciou maďarského majetku a masívne skupujú pozemky na juhu krajiny.
Koncom roka 2010 spresnil, že maďarská krajná pravica má problém najmä so židovskými umelcami, intelektuálmi a hercami, ktorí znesvätili národné symboly ako napríklad korunu sv. Štefana.
Kajanie sa u rabína
Csanád Szegedi sa začiatkom augusta stretol s ortodoxným rabínom Slomóm Kövesom.
„Ako rabín je mojou povinnosťou prijať každého. A najmä Žida, ktorý stojí pred svojou minulosťou,“ uviedol.
Počas vzájomného stretnutia sa Szegedi ospravedlnil za výroky, ktoré by prípadne mohli uraziť židovskú komunitu a prisľúbil navštíviť Osvienčim. Rabín Köves priznal, že rozhovor s krajne pravicovým poslancom bol „ťažký a duchovne stresujúci“, ale vidí šancu na dosiahnutie „pozitívneho výsledku“.
„Csanád Szegedi je uprostred procesu učenia sa, sebapoznávania, prehodnocovania, ktorý by sa podľa nás mal skončiť pozitívnym spôsobom,“ zhrnul na záver rabín.
V Maďarsku bola téma deportácii od skončenia II. sv. vojny do roku 1990 tabu. Mnoho rodín sa nepriznalo, že malo príbuzného Žida, ktorý zahynul v koncentračných táboroch.
Podobný problém ako Szegedi mal aj ruský krajne pravicový politik Vladimír Žirinovskij, ktorý bol zanieteným antisemitom. V roku 2001 však priznal, že aj jeho otec bol Žid a zmenil svoju rétoriku.